Krediyle konut almak isteyen vatandaş faizlerin düşmesini bekliyor!

Şeker Bank Genel Müdürü Servet taze

Şeker Bank Genel Müdürü Servet Taze, bankanın Kapadokya’daki basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlarken”(TCMB faiz indirimi) Ticari kredilere daha hızlı yansıyacaktır. Bireysel ve konut kredilerine orta-uzun vadeli olması münasebetiyle daha rötarlı yansıyacaktır” dedi.

Taze bu konudaki açıklamasına şöyle devam etti,”TCMB faiz artışının kredi faizlerine yansıması ile ilgili olarak “Ticari kredilere daha hızlı yansıyacaktır. Bireysel ve konut kredilerine orta-uzun vadeli olması münasebetiyle daha rötarlı yansıyacaktır. Eğer Fed faiz artırımını uzatırsa ticari/kurumsal kredilerde faizler çok daha hızlı geri gelecek. Çünkü swap’lar aşağı gelecek. Fakat orta-uzun vadeli konut kredisi, bireysel kredi anlamında Fed başta olmak üzere bir sürü konjonktürün biraz daha netleşmesi beklenecek diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.


TCMB ile piyasada bir güven oluştu
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni adımları ile ilgili bir soru üzerine, Taze, şunları kaydetti: “TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, kurumun içinden yetişmiş birisi, kurum kültürünü biliyor, Merkez Bankası’nın işleyişini çok iyi bilenlerden bir tanesi. Şu ana kadar attığı 2 adımda da genel itibarıyla piyasanın son derece olumlu algıladığı bir süreç geride bırakıldı. Bana göre piyasada bir güven oluştu. “dedi.

Kazak ana ortakların Şekerbank hisselerinin satışı
Şekerbank’ın Kazak ana hissedarlarının hisselerinin satış süreciyle ilgili soru üzerine ise Taze, şu:

“Şu ana kadar bize bir yaklaşım söz konusu değil. Maalesef bilmiyoruz. Zaten bizimle de paylaşmazlar. Fakat bir teklif geldiğinde satış aşamasında öncelikli satın alma hakkı diğer ortağın, yani bizim. “dedi.

İstiklal Gazetesi

 

, , , ,

Hemen Teslim 5 proje