Konut tapusu için gerekli evraklar!

Konut tapusu için gerekli evraklar

Tapu dairesinde yapılan konut tapu devir işlemi için başvuru sahiplerinden bazı evraklar isteniyor.Peki konut tapusu için gerekli evraklar nelerdir? diyorsanız işte yanıtı..

Konut tapu işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin öncelikle ilgili belediyeden tapu işlemleri için randevu almak gerekiyor.

Randevu, TC Kimlik numarası ve Tapu Senedi bilgileri ile alınıyor. Randevu saatinden en az 15 dakika önce başvuru yapılıyor ve gecikilmesi durumunda randevu iptal ediliyor. Gerçek ya da tüzel kişiler aynı gün için sadece bir kez randevu alabiliyor.

Randevu alındıktan sonra günü ve saatinde tapudan istenen gerekli evraklarla tapu dairesinde gidilmesi gerekiyor.Konut tapusu için gerekli evraklar şu şekilde:

Konut tapusu için gerekli evraklar..

1. Satıcıdan tapuda satış için gerekli evraklar..
– Tapu aslı veya fotokopisi
– 1 Resim
– Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi
– Vergi borcu yoktur yazısı (belediyeden) (belediye vergi borcu çıkaracak olursa, varsa geçmiş döneme ait ödendi makbuzları belediyeye ibraz edilmelidir.)
– Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)

2. Alıcıdan tapuda satış için gerekli evraklar..
– 2 Resim
– Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi
– T.C. Kimlik Numarası
– Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)

3. Şahıslarda tapuda satış için gerekli evraklar..
– Tapu Aslı veya Fotokopisi
– Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı, Pasaport, Avukat Kimliği
– 4203/5211 Sayılı Yasalara tabii gerçek kişiler için Türk Vatandaşlığından çıkma belgesi(pembe kart/mavi kart) ile uyruğuna geçtiği ülke resmi makamlarınca verilmiş kimlik belgesi zorunludur. Bu belgelerin dışında ki ehliyet, memur, sigorta v.s. kimlikleri geçerli sayılmaz.
– Ayrıca belgesinde bulunmasa dahi tüm tapu işlemlerinde gerçek kişilerin TC Kimlik numaralarının, Tüzel kişilerde vergi kimlik numarasının ibrazı zorunludur.
– İşlem yasal temsilci aracılığıyla yapılacaksa alıcı veya satıcının vekilinin Düzenleme şeklinde hazırlanmış vekaleti, vasi ise vasi kararı istenir
– Son 6 ay içerisinde çekilmiş 6X4 cm ebadında orijinal fotoğraf olmalıdır.Renkli fotokopiler kabul edilmez. Satıcıdan 1 adet, alıcıdan 2 adet,

4. Tüzel kişilerde tapuda satış için gerekli evraklar..
– Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi şirketlerin Ticaret Sicil Memurluğunca düzenlenmiş, taşınmaz mala ilişkin satışlarda yetkinin ve yetkililerin kimlik bilgilerinin açıkça yer aldığı yetki belgesi, ilgili sanayi ve ticaret odası müdürlüğünden tasdikli olarak alınır. işlemin yapıldığı yıla ait olmalıdır.
– Şirket vergi levhası aslı ve örneği, son yönetim kurulu seçiminin bulunduğu sicil gazetesi örneği,
– Şirket yetkilisinin imza sirküleri,
– Şirket adına satışta bulunacak vekil ise düzenleme şeklinde yapılmış vekaletin aslı,
– Söz konusu gayrimenkul’ün ilgili belediyeden alınmış harca tabi rayiç değer ve vergi borcu yoktur yazısı.

Konut tapu masrafı hesaplama 2015!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*