tuncay turşucu

İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, “Konuttaki faiz hamlesi etkili oldu. Faiz indirimlerinin başlaması konut satın alma ihtimalinde yüzde 25.5 artış sağladı.” dedi.

15 Temmuz başarısız darbe girişimi, tüketici güvenine ‘darbe’ vuramadı. Kalkışma sonrası alınan ekonomik önlemler, birlik ve beraberlik mesajları, vergi barışı, teşvik paketleri sayesinde tüketicinin morali düzeldi. Normalleşmenin güvene hızlı bir şekilde yansıdığı dikkati çekti.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

TÜİK ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 11.1 oranında artış göstererek 74.4’e yükseldi. Endeks böylece 9 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Seçimlerin yapıldığı ve AK Parti’nin tek başına iktidar olduğu Kasım 2015’te tüketici güven endeksi 77.1’e çıkmıştı. Endeks Temmuz ayında 67’de kalmıştı.

Maddi durum endeksi yükseldi

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 6.6 oranında artışla Ağustos’ta 94.19 oldu. Bu, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı. Mevcut maddi durum endeksi

88.1 ile Ocak 2015’ten sonraki en yüksek seviyeyi gördü. Genel ekonomik durum aynı şekilde 97 ile 2015’ten bu yana en yüksek aylık artışı gerçekleştirdi. Tasarruf etme için uygunluk durum da 24.6 ile yılbaşından bu yana en yüksek düzeyine çıktı.

Temmuz’da 89.82 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 13.5 oranında büyüme göstererek, Ağustos ayında 101.95’e ulaştı. Tasarruf etme ihtimali endeksi de yüzde 13.9 artış gösterdi. Temmuz’da 21.62 olan endeks, bu ay 24.62 değerine yükseldi.

Konut seferberliği canlandırdı

9 ayın zirvesine çıkan tüketici güven endekis verilerini değerlendiren İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, “15 Temmuz öncesinden dahi iyi bir güven var. Yarı dayanıklı ve dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma eğilimi, borçlanma eğilimi konut tamiratına harcama yapma eğilimi dışındaki bütün gruplar 15 Temmuz öncesinde yapılan Haziran anketinin üzerinde bulunuyor. Yani ekonomiye, maddi duruma, enflasyona, konut alımına, tasarruf etmeye yönelik beklentilerde 15 Temmuz etkisinin atlatıldığı ve hatta öncesindeki tarihten daha iyi bir beklentinin mevcut olduğu görülüyor. Konut ile ilgili olarak insanların konut tamiratına harcama yapmak yerine yeni konut alımı veya inşa ettirmeye daha sıcak baktığını görüyoruz” açıklamasını yaptı.

Turşucu, şu noktaların altını çizdi: “Normalleşme güvene yansıyor. Ağustos’taki sert sıçramada hem geçen ayki sert düşüşün etkisi var hem de 15 Temmuz sonrasında sürecin iyi yönetilmiş olmasının etkisi büyük. Konuttaki faiz hamlesi etkili oldu. Faiz indirimlerinin başlaması konut satın alma ihtimalinde yüzde 25.5 artış sağladı. Kampanyalar tüketici üzerindeki karamsarlığı kaldırdı. Eylül’de yayınlanacak güven anketinde bunun etkileri daha fazla hissedilebilir.”

Vatan

 

, ,

Hemen Teslim 5 proje