Konut kredi faizleri yükselir mi?

Bankaların konut kredisi faiz oranları 2018 Ekim ayından itibaren düne kadar yaklaşık beş aydır düşüş eğilimi gösteriyor. Piyasalarda yaşanan hareketlilik ile beş ay sonra ilk defa bir bankanın konut kredisi faiz oranı artışa geçti.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü yükselmeye başlayan döviz kuru dünden itibaren tekrar düşüş göstermeye başlasa da konut yatırımında bulunmak isteyen ve konut kredisi kullanmak isteyen tüketiciyi tedirgin etti. Döviz kurunda yaşanan hareketlilik devam ederken konut kredisi faiz oranlarının aşağı mı yukarı mı yönlü seyredeceği merak konusu.

Cuma günü yaşanan kur artışı sonra Merkez Bankası kura müdahale etmek için bir hafta vadeli repo ihalelerini durdurarak yanıt verdi. Bu hamle bankaların likiditeye ulaşmasında örtülü bir faiz artırımı olarak baskı yaratmaya başladı. Merkez Bankası hafta başında döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını da yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarak bankaları rahatlasa da konut kredisi faiz oranlarının düşüş ivmesinin durmasına engel olamadı.

Diğer yandan yabancı bankaların TL elde etmek için kullandığı Londra swap piyasasında gecelik faizler yüzde 22’den yüzde 230’a, haftalık vadede ise yüzde 24’den yüzde 120’ye yükseldi. Londra TL swap piyasası takas işlemlerinde Türk Lirasının faiz oranınınyüzde 90’a yükseldi.

TL’nin spot piyasalarda değer kaybetmesinin ardından, TL’ deki oynaklık göstergeleri 2018 Eylül – Ekim döneminden bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Liranın 1 haftalık öngörülen oynaklığı bir hafta öncesine göre 7.8’den 32.7’ye yükselirken, 3 aylık ve 6 aylık öngörülen oynaklığı 22’ye yükseldi.

Kurda yaşanan dalgalanma devam ettiği sürece bankaların konut kredisi faiz oranlarının da yükselme eğilimine gidebileceği dün yaşanan konut kredisi faiz artırımı ile görüldü.

Güncel olarak kamu bankalarının Mart başında uyguladığı konut kredisi kampanyaları devam ederken Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.28 seviyesinde. Söz konusu faiz oranı üzerinden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında 10 yıl vadeli geri ödemesi aylık 1.635 TL, toplam geri ödeme miktarı ise 196.000 TL’ ye karşılık geliyor.