Konut kredi faizleri düşecek mi?

Konut kredisi faiz oranları 1,28’e kadar düştü. Faiz oranlarındaki bu düşüşün konut satışlarını artırması bekleniyor. Yatırım Uzmanı Taşkın Haşemoğlu konut alacaklara yönelik uyarılarda bulundu.

”En uygun dönem”
Faizlerdeki düşüşün satışlara olumlu yansıyacağını dile getiren Haşemoğlu, ”Konut kredisi faiz oranlarının 1,28’e inmesi piyasada olumlu bir etki yarattı. Sektörde gözle görülür bir canlanma oluştu. Satışları ciddi anlamda artırması bekleniyor. Bu dönem ev almayı düşünenler için çok uygun bir dönem” diye açıklama yaptı.

”Konut fiyatları artabilir”
Piyasanın canlandığını söyleyen Haşemoğlu, ”2018’in ikinci yarısında yaşanan sıkıntılar piyasının durgunlaşmasına neden olmuştu. 2019 itibariyle bu durağan dönemi atlatmaya başladık. Hükümetin ve bankaların faiz oranlarındaki desteğiyle de piyasada canlanma devam edecek. Bu dönemde konut fiyatlarının artması olağan, bu nedenle ev almayı düşünenler için en uygun dönem” dedi.

150 bin TL’lik avantaj
Haşemoğlu, gerileyen konut faiz oranlarında eskiye oranla 500 bin TL’lik ev alanların 150 bin TL’lik kâr elde ettiğini ifade etti. Haşemoğlu, şu açıklamalarda bulundu: ”Fazilerler düştükten sonra herkes ne kadar avantaj sağladığının farkında. 500 bin liralık bir konutta 150 bin liralık bir avantaj sağlanıyor. Bu dönemde hangi konut projeden alırsanız alın, alım avantajlarınızdan yararlanabilirsiniz.”

Faizlerin düşmeye devam edeceğini dile getiren Haşemoğlu ”Sektördeki canlılığın ve hareketliğinin seçimden sonra da devam edeceğini düşünüyoruz. Haziran ayına kadar faiz oranların daha da düşmesini piyasasında daha çok canlanmasını bekliyoruz” diye açıklama yaptı.