Konut fiyatları yükselişe geçecek!

Eventuum tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen İnşaat ve Konut Konferansı dün gerçekleştirildi. Organizasyona katılan inşaat sektörünün önde gelen temsilcileri konut fiyatlarına zam geleceği belirtildi.

Eventuum tarafından bu yıl 7’ncisi yapılan İnşaat ve Konut Konferansı dün gerçekleştirildi. Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, konut fiyatlarındaki artışın 2001’den daha sert olacağını belirterek “2001 yılından sonra da fiyatlar birden füze gibi artmıştı. Şimdi daha da sert artacak” diye açıklama yaptı.

Nazmi Durbakayım, konut fiyatlarındaki artış beklentisinin nedenlerini şöyle sıraladı: “Birinci neden inşaat maliyetlerinde yüzde 60’lara varan artışların yansıtılmamış olması. İkinci neden ise yeni alınan inşaat ruhsatı sayısının yüzde 55 azalmış olması. Bu dönem biraz kafamızı dinleyip, hesaplarımızı yaptığımız bir dönem oluyor.” Şu anda evini satıp mevduata yatıranların olduğunu ifade eden Durbakayım, “Bugün mevduattan kazanan kesimin bu kazançları ile gayrimenkuldeki artışı yakalaması mümkün değil” diye açıklama yaptı.

 

Ağaoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Rahvalı da sektörün en büyük sorunun konut stoku olduğunu söyledi. Kredili satışların son 1 yılda İstanbul’da yüzde 40, Türkiye’de 38 düştüğünü ifade eden Rahvalı, maliyet artışlarının satış fiyatlarına henüz yansıtılamadığını belirterek, “Artık bu durum sürdürülebilir değil, 2019’da yüzde 20 fiyat artışı kaçınılmaz” dedi.