Kira sözleşmesinde damga vergisi oranı 2015!

Kira sözleşmesinde damga vergisi oranı 2015
Noterde imzalanan kira sözleşmeleri için damga vergisi ödenmesi gerekiyor.İşte kira sözleşmesinde damga vergisi oranı 2015…

Borçlar Kanunu’na göre, kira sözleşmesi yazılı ya da sözlü olarak iki şekilde yapılabiliyor. Sözlü kira sözleşmesi çoğunlukla akraba veya tanışıklık durumlarında tercih ediliyor. Sözleşmenin yazılı olarak yapılması ileriye dönük düşünüldüğünde daha çok tercih ediliyor.

Kanunen kira sözleşmesi; kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme olarak ifade ediliyor.

Kira sözleşmesinde taşınmazın güncel durumu, demirbaşların durumu, mülk sahibinin evi kiracıya hangi koşullarda teslim ettiği ve kiracıdan nasıl teslim alınması gerektiği gibi bilgiler yer alıyor.

Noterde imzalanan kira sözleşmeleri için damga vergisi ödenmesi gerekiyor.Peki kira sözleşmesi damga vergisi ne kadar 2015?

2015 yılında kira sözleşme süresine göre kira bedeli üzerinden Binde 1,89 oranında harç ödemesinin yapılması gerekiyor. Kiracı ve kiralayan yanında “adi kefil” veya “müteselsil kefil”, “müşterek borçlu ve müteselsil kefil” olarak kefil imzasını içermesi halinde, Kanuna ekli (1) sayılı tablonun I/A-3 fıkrası uyarınca kefalet şerhi üzerinden düzenlenme tarihi itibarıyla (58 Seri No.lu Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği uyarınca 2015 yılı için binde 9,48 oranında) nispi damga vergisine tabi tutulması gerekiyor.

Kira sözleşmesi feshi nasıl yapılır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*