Kira sözleşmesi ne işe yarar?

indir

Gayrimenkul kiralamalarında imzalanan kira sözleşmesi kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme olarak tanımlanıyor.

Belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabilen kira sözleşmesinde; kararlaştırılan sürenin geçmesiyle herhangi bir bildirim olmaksızın sona erecek kira sözleşmesi belirli süreli; diğer kira sözleşmeleri belirli olmayan bir süre için yapılmış oluyor. Peki kira sözleşmesi neden yapılır? Kira sözleşmesi ne işe yarar?

Kira sözleşmesi kiralama işlemlerinde tarafların birbirlerine karşı sorumluluklar yüklüyor. Kiracı ile ev sahibinin imzaladığı kira sözleşmesi ile; ev sahibi belirlenen süre içerisinde kiracısını evden çıkarmayacağına; kiracı ise bu süre içerisinde belirlenen kira bedelini ödeyeceğine ilişkin olarak sorumluluk yükleniyor.

Sözleşmenin yazılı olarak yapılma gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Ancak, yazılı kira sözleşmeleri ispat açısından gerekli görülüyor.

Sözlü kira sözleşmesi ise genellikle akrabalık ilişkisi bulunan, birbirlerini tanıyan kimseler arasında yaygın olarak kullanılıyor.

Kira sözleşmesi nasıl yapılır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*