Kira gelir vergisi için beyanname vermeyi unutmayın!

Türkiye genelinde milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren vergi dönemi 1 Mart 2019 tarihi ile başladı. Kira gelir vergisi için mükelleflerin beyanname vermeleri gerekiyor.

Kira gelir beyan dönemi, her yıl olduğu gibi bu sene de 25 Mart’ta sona erecek. Kira gelirlerinde 1 Ocak-31 Aralık 2018 dönemi için istisna tutarı konutta 4 bin 400 TL, iş yerinde ise 34 bin TL olarak belirlendi.

İstisna haddinin üzerinde konut geliri elde edenler bu istisna oranı düştükten sonra beyanname vermeleri gerekiyor. İstisna oranı sadece bir konutta kullanılabiliyor. Birden fazla konuttan kira geliri elde edenlerin buna dikkat etmesi gerekiyor.

Konutlarda elde edilen kira gelirleri beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2018 yılı için 4.400 TL’lik istisnadan yararlanılmıyor. Ancak idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan etmedikleri veya süresinde verdikleri beyannamede yer almayan konut kirası gelirlerini, kendiliklerinden, süresinden sonra verecekleri beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabiliyorlar.

Kira gelirinin beyan edilmediğinin veya eksik beyan edildiğinin vergi dairesince tespit edilmesi halinde, vergi dairesi tarafından cezalı tarhiyat yapılıyor.

Beyanname nereye verilecek?

  • Hazır Beyan Sistemi aracılığıyla internet ortamında,
  • İkametgahın bulunduğu vergi dairesine kağıt ortamında,
  • Elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi almış meslek mensupları ile sözleşme imzalanarak e-Beyanname sisteminden verilebiliyor.