Kira gelir vergisi borcu öğrenme!

Kira gelir vergisi borcu öğrenme

Kira gelir vergisi ilk taksit ödemeleri 31 Mart 2016 tarihinde son buluyor. Peki kira glir vergisi borcum var mı? Kira gelir vergisi borcu nasıl öğrenilir? diyorsanız işte kira gelir vergisi borcu öğrenme…

Kira gelir vergisi borcu öğrenme!
Gelir vergisi kanunu gereğince her sene, bir önceki sene içerisinde elde edilen işyeri ve konut kiralamalarından elde edilen gelir için vergi ödemesinin yapılması gerekiyor.

Vergi ödemeleri için, belirlenen istisna bedelinden yüksek gelir elde eden kimselerin öncelikle beyanname vermeleri gerekiyor. Söz konusu istisna sınırları da her sene yeniden belirleniyor. istisna sınırı 2015 yılı için meskenlerde 3.600 TL , işyerlerinde 29.000 TL olarak belirlendi. Bu tutarların üzerinde gelir elde edenler vergiyi, iki eşit taksit halinde ödeyebiliyor.

Beyannamelerin ödeme yapılacak yılın Mart ayının 25’ine kadar verilmesi gerekiyor. Ödemelerin de Mart ve Temmuz aylarında yapılması gerekiyor.

Kira gelir vergisi ödeme yerleri şu şekilde,
– Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine,
– Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine,
– Tahsile yetkili banka şubelerine ödenebiliyor.

Peki kira glir vergisi borcum var mı? Kira gelir vergisi borcu nasıl öğrenilir? diyorsanız işte kira gelir vergisi borcu öğrenme…

Kira gelir vergisi borcu öğrenme işlemleri , vergi dairesine gidilerek yapılabildiği gibi, internet üzerinden sisteme giriş yapılarak da gerçekleştirilebiliyor.

Kira gelir vergisi internetten ödeme 2016!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com