Kira gelir vergisi beyannamesi nasıl verilir?

Kira gelir vergisi beyannamesi nasıl verilir

2015 yılı içerisinde taşınmazını kiraya vererek gelir elde eden kimselerin 2016 yılında beyanname vererek vergi ödemeleri gerekiyor. Peki kira gelir vergisi beyannamesi nasıl verilir? diyorsanız işte yanıtı…

Kira gelir vergisi beyannamesi nasıl verilir?
Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “gayrimenkul sermaye iradı” olarak ifade edilmektedir ve belli koşullarda gelir vergisine tabi tutuluyor.

Vergide her sene mesken ve işyerileri için istisna bedeli belirleniyor. Kira gelir vergisinde istisna bedeli 2015 yılı için meskenlerde 3.600 TL, işyerlerinde ise 29.000 TL olarak tespit edildi. Elde edilen gelirin bu bedeli aşması halinde kira gelirleri için beyanname verilerek vergi ödeniyor. Peki kira gelir vergisi beyannamesi nasıl verilir? diyorsanız işte yanıtı…

Kira gelir vergisi beyanı vergi dairesine gidilerek verilebiliyor. İsteyenler kira vergi beyanını internet üzerinden de verebiliyor.Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Önceden hazırlanmış kira beyan sistemi ile vatandaşlar beyannamelerini verebiliyor.

Gönderilen beyannamede herhangi bir hata yapılması durumunda, bu hatayı düzeltme beyannamesiyle düzelterek tekrar sistem üzerinden gönderilebiliyor.

Kira geliri elde eden 60 yaş ve üzeri mükellefler ile engelli mükelleflerden yaşlılığı, engelliliği veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olanlar görevli personel yardımı ile beyan verebiliyor.

Bunun için 444 0 189’u arayarak randevu alınması gerekiyor.

Elektronik kira beyannamesi!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com