Kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman 2017?

 
1 Ocak -31 Aralık 2016 tarihleri arasında ev veya işyerini kiraya vererek gelir elde eden kimselerin kira gelir vergisi 1. taksit ödemeleri dün sona erdi. Peki Kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman 2017? diyorsanız işte yanıtı…

Kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman 2017?
2016 yılında evini ve işyerini kiraya vererek kira geliri elde edenler 2017 yılında kira gelir vergisi mükellefi oluyor. Vergiyi istisnadan yüksek kira geliri elde edenler ödüyor.

2017 yılında ödenecek kira gelir vergisi için belirlenen istisna bedelleri şu şekilde;

Meskenlerde; 3.800 TL
İşyerlerinde; 30.000 TL

Yukarıdaki istisna sınırından düşük kira geliri elde eden mal sahiplerinin beyanname vererek kira geliri vergisi ödemesi gerekmiyor.

Vergi için beyannameler 31 Mart’a kadar veriliyor. Konutlardan elde edilen kira gelirleri 1 MART 31 MART 2015 tarihleri arasında beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2017 yılı için 3.800 TL’lik istisnadan yararlanılamıyor.

Ancak, idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan edilmeyen veya süresinde verilen beyannamede yer almayan konut kirası gelirlerini, süresinden sonra verilen beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabilirler.

Kira gelir vergisi 2 eşit taksit halinde ödenebiliyor.Beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisnin 1. taksit dönemi dün sona erdi. Peki Kira gelir vergisi 2. taksiti ne zaman 2017? diyorsanız işte yanıtı…

Kira gelir vergisinde ikinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında yapılacak. Vergi başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile, anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, anlaşmalı bankalardan ve tüm vergi dairelerinden ödenebiliyor.
Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com