Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


 

 


Taşınmaz mal ve hakların gerçek kişiler tarafından kiraya verilmesinden sağlanan gelirler, için beyan verilerek kira gelir vergisi ödeniyor.Kira gelir vergisi beyannamesi için son 1 hafta bulunuyor…

Kira gelir beyannamesi için son 1 hafta!
Gelir Vergisi Kanunu’nun 70. maddesinde sayılan mal ve hakların gerçek kişiler tarafından kiraya verilmesinden sağlanan gelirler, için kira gelir vergisi ödeniyor.

Mesken kira geliri elde edenler elde ettikleri kira gelirinin 2016 yılı için istisna tutarı olan 3.800 TL’yi aşması halinde kira gelir vergisi beyannamesi verirler. 2016 yılı içerisinde 3.300 TL ve altında mesken kira geliri elde edenler beyanname vermek zorunda olmuyor.

İşyerlerinde ise; 2016 yılı için istisna tutarı olan 30.000 TL’yi aşması halinde kira gelir vergisi beyannamesi veriyor. 2016 yılı içerisinde 27.000 TL ve altında işyeri kira geliri elde edenler beyanname vermek zorunda olmuyor.

Mükellefler hesaplanan verginin tamamını Mart ayında ödeyebilecekleri gibi isterlerse Mart ve Temmuz ayları olmak üzere iki eşit taksitte de ödeyebiliyor.

Mükellefler beyannamelerini verdikten sonra tahakkuk eden vergilerini Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi üzerinden kredi kartıyla, en yakın vergi dairesine giderek, internet bankacılığı aracılığıyla veya anlaşmalı banka şubelerinden yatırabiliyor.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle, beyannamenin verilmesi gerekiyor. Beyannameler de vergi dairesinden veya internet üzerinden ayın 27’ine kadar verilebiliyor. Buna göre, kira gelir vergisi beyannamesi için son 1 hafta bulunuyor.

 
İnternetten kira gelir beyannamesi nasıl verilir?
 

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, ,