Kira beyannamesi 2018 ne zaman verilir?

2017 yılında ev ya da işyerini kiraya vererek istisnadan yüksek gelir elde eden mal sahipleri bu yıl vergi mükellefi oluyor. Kira gelir vergisi için istisna sınırları konut ve işyerlerinde ayrı ayrı tespit ediliyor.

Elde edilen kira gelirin belirlenen bu sınırın üstünde olması halinde kira geliri için vergi ödeniyor. Altında olması halinde ise kira gelir vergisi ödenmiyor. Ayrıca beyanname verilmesi de gerekmiyor.

Konut kiralamaları için 2017 kira geliri vergisi istisna tutarı 3 bin 900 TL oldu. Buna göre 2017 yılı içerisinde bu bedelin üstünde gelir elde eden kimselerin beyanname vererek vergilerini ödemeleri gerekiyor.

Binaların işyeri (stopajlı) olarak kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde elde edilen brüt hasılatın 2017 yılı için 30 bin TL’yi aşması halinde beyanname verilerek vergi ödeniyor. Peki Kira beyannamesi 2018 ne zaman verilir? diyorsanız işte yanıtı..

Kira gelir vergisi beyannamesi son günü 26 Mart

İstisna sınırlardan yüksek miktarda kira geliri olan kimselerin vergi için beyannamelerini 26 Mart’a kadar vermeleri gerekiyor.

Beyanname, vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi, internet üzerinden önceden hazırlanan vergi beyanname sistemi ile de verilebiliyor.

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com