Geçtiğimiz sene ve daha önceki senelerin Şubat ayında kira sözleşmesi imzalayan ve feshetmeyen kiracılara yeni kira dönemi için yapılacak zam oranı belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon oranlarına göre meskendeki kiracıya yüzde 15,66 oranında zam yapılabilecek. İşyerindeki kiracıya sözleşmeye bağlı kalma şartı ile zam yapılacak.


Sözleşmede herhangi bir oran belirlenmemesi halinde mal sahibi işyerindeki kiracısına istediği oranda zam yapabilecek.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Ocak 2018

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,99 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre %0,99, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,14 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,66 artış gösterdi.

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %4,38, imalat sanayi sektöründe %1,63 artış, elektrik ve gaz sektöründe %8,87, su sektöründe %1,15 düşüş olarak gerçekleşti.

Aylık en fazla artış kömür ve linyit ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre en fazla artış; %13,34 ile kömür ve linyit ürünleri, %6,98 ile diğer ulaşım araçları, %3,56 ile metalik olmayan diğer mineral ürünlerde gerçekleşti. Buna karşılık elektrik, gaz üretim ve dağıtımı %8,87, suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması %1,15 ve giyim eşyası %0,89 ile bir önceki aya göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış sermaye mallarında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2018 yılı Ocak ayında aylık en fazla artış sermaye mallarında ve yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti.

 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com

 

, ,

Hemen Teslim 5 proje