Kira artış oranları 5 Şubat’ta saat 10:00’da açıklanacak!

Konut veya işyeri kiralamalarında sözleşmesi uzayan vatandaşlara yapılacak artış hesaplamasında üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranları kullanılıyor.

ÜFE oranlarını her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıklıyor. Açıklanan verilerden 12 aylık ortalamalar baz alınarak meskendeki kiracıya zam yapılıyor.


Geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre; Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,37 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,47 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,47 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,82 artış gösterdi.

Buna göre kiracıya Mayıs ayında yüzde 15,82 oranında zam yapıldı. Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni kira bedeli 1.158,2 lira oldu.

Ancak işyeri kiralamalarında kiracıya yapılacak zam hesaplaması, sözleşme serbestisine göre yapılıyor. Sözleşmede belirtilen oranda kiracıya zam yapılabiliyor. Sözleşmede herhangi bir oranın belirtilmemişse kiracıya istenilen oranda zam yapılabiliyor.

Buna karşın, kanunen 2020 yılı Temmuz ayından itibaren işyeri kiralamalarında da ÜFE oranlarına göre zam yapılması zorunlu olacak.

Peki Şubat 2018 kira artışı ne kadar? diyorsanız işte yanıtı…

2018 Şubat ayında uygulanacak kira artış oranları TÜrkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Şubat’ta saat 10:00’da açıklanacak. Açıklamanın ardından 2018 Şubat kira artış oranı ve hesaplama örnekleri sitemizde yer alacak.

 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlakkulisi.com

 

, ,

Hemen Teslim 5 proje