Kiler GYO Sapphire’i satışa çıkardı!

sapphire

Türkiye’nin en yüksek binası Sapphire, satışa çıkarıldı. Kiler Grubu, satış geliriyle borçlarını ödeyecek.
Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) İstanbul’un en yüksek binası Sapphire’de mülkiyetinde bulunan tüm kısımları toplu satma kararı aldı. Şirket, mülkün toplu satışıyla ilgili olarak Katarlı yatırım bankası The First Investor (TFI) ile münhasır görevlendirme sözleşmesi imzaladı. Piyasada grubun söz konusu satış kararını borçlarını ödemek için aldığı konuşulurken, Kiler GYO CFO’su Kaan Aytoğu da “Satış geliriyle kısa vadeli borçları kapatmayı planlıyoruz” açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından borsada işlem gören Kiler GYO hisseleri günü yüzde 20 primle tamamladı.

BEKLENEN İLGİYİ GÖRMEDİ
Kiler GYO Genel Müdürü Tarık Gürdil, “Böyle bir düşüncemiz yoktu. Ancak aldığımız teklifler sonucu talebi değerlendirmek istedik. Yatırımımıza eğer doğru bir fiyat biçilirse, satmayı düşünüyoruz” dedi. 250 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Sapphire, açıldığı günden bu yana beklenen ilgiyi görmemiş ve AVM içindeki mağazlar birer birer kapanmıştı. Bu nedenle söz konusu satış kararı piyasalar için sürpriz olmadı.

TAM 262 METRE
Saphire, 262.5 metre anten yüksekliğiyle Avrupa’nın (Rusya hariç) Shard London Bridge’den sonra en yüksek ikinci binası olma özelliği taşıyor. 165 bin 139 metrekare toplam inşaat alanına sahip projenin inşaatına 2006’da başlandı. 10 bodrum ve 56 kattan oluşan ve ekspertiz değeri 800 milyon TL olan bina, Mart 2011’de tamamlandı. Mustafa Tatlıcı’ya ait arazi üzerinde hayata geçirilen projede satılamayan 50 rezidans daire, 11 katlı AVM ve 2 bin 823 metrekarelik Turizm Bakanlığı’ndan turizm belgesine sahip seyir terası bulunuyor.

Sabah