Kentsel dönüşüme girecek yerlere yatırım yapanlar karlı çıkar!

gökhan taş

Hükümetin Eylem Planı’nda hedeflediği gayrimenkul piyasasına yönelik önemli düzenlemelerin kentsel dönüşüme hız kazandırması bekleniyor. Dr. Gökhan Taş, ‘’Kentsel dönüşüme girecek yerlere şimdiden yatırım yapanlar karlı çıkar.” dedi.
Hükümetin Eylem Planı’nda hedeflediği gayrimenkul piyasasına yönelik önemli düzenlemelerin kentsel dönüşüme hız kazandırması bekleniyor. Mortgage Yasası’nın çıkarılması halinde konut kredi faizlerinin düşürülmesi, Gayrimenkul Sertifikası Modeli, konut sahibi olmak isteyenlere yüzde 15 oranında devlet desteği öngören ‘Konut Hesabı’ uygulaması gibi düzenlemelerin gayrimenkulde olumlu rüzgar yaratacağını vurgulayan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, ‘’Kentsel dönüşüme girecek yerlere şimdiden yatırım yapanlar karlı çıkar. Gayrimenkul alıcısı yatırım yapacağı bölgeyi iyi seçmeli. Gaziosmanpaşa, Esenler ve 3. Köprü aksında kalan Kemerburgaz gibi bölgeler, kent merkezindeki yerlere göre çok daha fazla değer kazanır’’ diyor.

Hükümetin Eylem Planı’nda gayrimenkul sektörüne hız kazandıracak önemli değişiklikler yer alıyor. Hayata geçmesi halinde gayrimenkul yatırımı yapmak ya da oturum amaçlı konut almak isteyenlere önemli avantajlar sağlayacak bu düzenlemeler, sektörü de yüzde 5-6’dan yüzde 10 bandına kadar bir büyüme sağlayacak.

Hükümetin yapacağı öngörülen önemli düzenlemelerden, Mortgage Yasası çıkarılarak, konut kredisinde aylık faiz oranlarının yüzde 1-2’lerden yüzde 0.60’lara çekilmesi olurken, bir başka düzenleme de ‘’Konut Hesabı’’ uygulamasıyla ev sahibi olmak için konut hesabı açan ve konut bedelinin yüzde 25’i oranında peşinat biriktirenlere yüzde 15 oranında devlet desteği sağlanması olacak. ‘’Gayrimenkul Sertifikası Modeli’’ ise borsada konut sertifikası olarak işlem görecek markalı konut projelerinden vatandaşların metrekare bazında hisse almasına olanak sağlayacak.

Bu düzenlemelerin hayata geçirilmesi halinde, gayrimenkul alımlarının, konut projelerinin ve kentsel dönüşümün hız kazanacağını, gayrimenkul sektörünün de bu yıl yüzde 10 oranına kadar büyüme yakalayabileceğini vurgulayan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, gayrimenkul satın almak isteyenlerin tüm bu olasılıkları değerlendirerek ellerini çabuk tutmaları gerektiğini ifade etti.

‘’FİYATLAR BİR BÖLGEDE YÜZDE 20 ARTARKEN, BİR BAŞKASINDA YÜZDE 80’E ULAŞABİLİR’’
Özellikle kentsel dönüşümde, gayrimenkul alımı yapılacak bölgenin karlılık oranını ciddi şekilde etkilediğinin altını çizen Gökhan Taş, ‘’Örneğin, Bostancı’da kentsel dönüşümden sonra emlak fiyatları yüzde 20 artacaksa, Gaziosmanpaşa’da yüzde 80 artar’’ dedi.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, şunları söyledi: ‘’Gaziosmanpaşa, Esenler, Sarıgazi, 3. Köprü aksında kalan Zekeriyaköy, Kemerburgaz, Arnavutköy gibi yerler, kentsel dönüşüme girecek ve yatırımcılara en büyük karları bırakma ihtimali bulunan yerler. Büyük kar etmek isteyen yatırımcı buralara yönelsin. Yerinde dönüşümle kentsel dönüşüm de karıştırılıyor. Ancak yerinde dönüşümde bile hala fırsatlar var. Müteahhite verildiğinde 1 milyon TL’ye satılan dairenin eski hali 600 bin lira ediyor mesela. Ancak kentsel dönüşüme giren yerlerde ise kentin çeperindeki gelişmekte olan ilçelerde yatırım yapmak lazım. En önemli kriterlerden biri ulaşım. Metro vb toplu ulaşımın gelecek olup olmadığı da fiyatları etkiliyor. ‘’

‘’KÜÇÜK DAİRE ALIN, KOLAY SATIN’’
Gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu belirten Gökhan Taş, İstanbul’un gayrimenkulün her zaman kalbi olduğunu, ancak gelecekte Balıkesir ve Bursa’nın çok fazla değer kazanacağına inandığını söylüyor. Gökhan Taş, yatırım amaçlı gayrimenkul almak isteyenlerin metrekaresi düşük, herkesin alabileceği daireleri tercih etmesi gerektiğine, bu tür dairelerin çok daha kolay satılabileceğine dikkat çekiyor. Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Taş: ‘’ 1 milyon TL’lik daire almak yerine, bu parayla 4 tane küçük daire almak daha avantajlı olacaktır. Ara kat tercih etmeliler. Site içinde, sosyal yaşamın olduğu yerlerde satış daha kolay olur. Dükkan, ofis gibi ticari gayrimenkul yatırımlarının daha fazla kira getirisi olur’’ diye konuşuyor.

‘’GAYRİMENKUL ARACILIK SEKTÖRÜNDE CİDDİ BÜYÜME BEKLİYORUZ’’
Gelecek 4 yılda seçim olmaması ve istikrar nedeniyle dolar kurunun düşeceği ve yatırımların tekrar başlayacağı bir sürece girileceğini dile getiren Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, şunları söyledi:

‘’Kredi faizlerinin düşecek olması, altyapı projelerinin hızlanması, en önemlisi belirsizliğin bitmesinden dolayı çok ciddi anlamda bir hareketlilik başlayacak. Yatırımcının gayrimenkul sektörüne yönelik risk algısı, tekrar yatırım algısına doğru dönmeye başladı. Gayrimenkul aracılık sektöründe de çok hızlı bir büyüme gerçekleşmesini bekliyoruz. Kurumsal emlak ofisi açmak ve gayrimenkul danışmanı olmak isteyen girişimciler, piyasanın gidişatına göre karar verdikleri oranda ilgi ve hareketlilik artacak. Ben önümüzdeki dönemde yabancılardan, özellikle orta ve üst gelir grubunda Arap yarımadasından çok fazla yatırımcı talebi olacağını düşünüyorum. 2016, gayrimenkul sektöründe çok ciddi rekorların kırılacağı bir yıl olacak. Onun sinyallerini de daha şimdiden gelen taleplerden görebiliyoruz.’’