Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


kentsel dönüşüm

Habertürk Egeli Gazetesi’nde Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Arslan kentsel dönüşüm konusunu kaleme aldı…

“İmarda şehir cinayetleri” sözü; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye ait. Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki; resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişinin can verdiği, 23 bin 78 kişinin yaralandığı ve 600 bin vatandaşın da evsiz kaldığı 17 Ağustos depremin 17. yıldönümünde, yaptığı açıklamada, “kentsel dönüşüm”de inşaat yoğunluğu artırılarak yapılan binalar için “şehir cinayetleri” ifadesini kullandı.


3 dönem arka arkaya, gece kondu ve kaçak yapılaşmanın hiç olmadığı, Türkiye’nin örnek kentlerinden biri olan Kayseri’de Belediye Başkanlığı yapan Özhaseki; kentsel dönüşüm konusunda da, lafı eğip bükmeden, gerçeği gizleme çabasına girmeden “Ver müteahhide iki misli yoğunlukla dönüşsün… İnsanlar rant peşinde. Verilen yoğunluk artışlarıyla şehirlerde adeta cinayet işleniyor”dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’nin bugün, cesaretle dile getirdiği gerçeği bizim yıllardır Ege-Koop olarak anlatmak için dilimizde tüy bitti. Gazetelerde, televizyonlarda, panallerde, seminerlerde bıkmadan usanmadan, “Kentsel dönüşüm, rantsal dönüşüm olmasın”dedik. “Kentsel dönüşüm bütüncül anlayışla yapılsın, karar mekanizmasında paydaşlar yer alsın, kentsel dönüşüm yıkıp yapmak olarak anlaşılmasın, şehirler AVM’lerin gökdelenlerin istilasına uğramasın, imar hileleri yasaların önüne geçmesin”dedik, ancak; lafımızı dinletemedik. Şimdi cesur, namuslu ve deneyimli bir ses, bu gerçeği devlet adına dile getirdi.

BAĞLANIYOR
Bakanlar Kurulu’nda, belediyelerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlanması için düzenleme yapılması kararlaştırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin verdiği bilgiye göre; belediyelerle ilgili her türlü izin, hukuki görüş ve denetleme yetkisi İçişleri Bakanlığı’ndan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçiyor.

Ancak; Anayasa’da yer alan belediye başkanlarını görevden alma yetkisi İçişleri Bakanlığı’nda kalmaya devam ediyor. İmar açısından denetim yetkisi tümüyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait oluyor.

Bakanlık; bundan böyle imar planı yapmayacak, yapılan planları etkin bir biçimde denetleyecek. Böylece; hızla gelişen şehircilik disiplin altına alınacak, “şehir cinayetleri” önlenmiş olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlanacak Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nde 150 kontrolör “denetim esaslı” yetiştirilecek belediyelerdeki “imar hareketliliği’ni denetleyecek.

Ege-Koop Hazır
Ege-Koop; bugüne kadar İzmir’in 12 ilçesinde, 12 modern, çevre dostu, insan ve 30 bin konutluk projeleri tamamlayarak, adı konmamış bir “kentsel dönüşüm operasyonu”nu başarıyla tamamlamıştır.

Ege-Koop; ayrıca, “ranta dönüşmeyen kentsel dönüşüm”konusunda düzenlediği paneller, seminerler, mahalle toplantılarıyla halkı, kentsel dönüşüm felsefesi bağlamında bilgilendirmiştir.

Öte yandan; kişisel olarak da, gazetelerdeki yazılarımın hazır da, hazırlayıp sunduğum “Mercek” programına konuk ettiğim uzmanlarla kentsel dönüşüm konusunu, sağlıklı kentleşme kriterlerini anlatarak halkı bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye çalıştım. Bu aşamada da; Ege-Koop olarak, tüm bilgi ve birikimimizle kentsel dönüşümde etkin görev almaya hazırız. Sonuç olarak: Bakan Özhaseki’yi bu cesur, kararlı ve yurtsever tutumundan ötürü yürekten kutluyorum. Başarı diliyorum.

Habertürk Egeli/Hüseyin Arslan

 

, ,