Kentsel dönüşüm projeleri ilçe belediyelerine verilmeli!

ReadImage

İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır’dan Torbalı’ya bağlı Çaybaşı Yeni Mahalle’de kentsel dönüşüm için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çizdiği planlarda açıkta kalan 112 Roman ailesine bir destek geldi. Planlar çizilirken iyi araştırma yapılması gerektiğini söyleyen Cıstır, “Mahallede iyi araştırma yapmıyorlar. Çizdikleri projede konut sayısını bile tutturamıyorlar” dedi. Kentsel dönüşümde en mağdur olanların Romanlar olduğunu da sözlerine ekleyen Cıstır, çözüm için “Kentsel dönüşümde ilçe belediye başkanlarına yetki verilmeli” dedi.
Geçtiğimiz hafta Roman Çalışmaları İnsan Hakları Forumu düzenleyen İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, “Forumda Romanların en önemli sorununun barınma olduğunu ifade etmiştik. İzmir’in birçok yerinde Torbalı’da yaşananlar gibi sıkıntılar var. Mahallede iyi araştırma yapmıyorlar. Son yaptıkları projede sayı bile tutturamadılar. O mahallede evvelki sene 350 hane vardı. Göç alıp, 550’ye yükseldi. Yapılan planlar hayata geçmediği için güncelliğini kaybediyor. Revize ediliyor, bu sefer de sosyal donatı alanları yetmiyor” dedi.

 

‘Yetki verilsin’
Çözüm önerilerini de sıralayan Cıstır, kentsel dönüşümün sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için yetkinin tekrar ilçe belediyelere verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Cıstır, “Bütünşehir Yasası’ndan dolayı birçok konuda yetki Büyükşehir’e verildi. İlçe belediye başkanları özgün şekilde kendi projelerini üretemiyorlar. Halbuki o bölgenin sorunlarını en çok bilenler ilçe belediye başkanlarıdır. Torbalı’da da her Roman ilk önce Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in kapısını çalacaktır. Ancak çivi çakmaya yetkisi yok. Diğer bir çözüm önerisi olarak da Büyükşehir, ‘Siz projeyi getirin biz bütçe desteği verelim’ de diyebilir. Bunların hepsi süreci rahatlatacaktır” diye konuştu.

 
‘Çivi dahi çakamıyoruz’
Yeni Mahalle’nin planlarını imzalamayan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ise, “Biz burada çivi dahi çakamıyoruz. Hazırlanan planlar masamda duruyor. Ancak imzalamıyorum. Çünkü farklı bir projeye ihtiyaçları var. Alternatif yollar arıyorum. Acaba bir Bakanlık bize kaynak sağlayabilir mi arayışım da var. Kaynak bulma derdine düştüm. Bazı temaslarımız oldu. Bu proje süreci bir bitsin dediler. Özellikle seçimden sonra dönüşüm için temaslarımı hızlandıracağım. Hem Bakanlıklara hem de Büyükşehre sesleniyorum. Bu bölgede rant yok. Gelin bu insanlar için en iyisini yapalım. Planları onların ihtiyaçları doğrultusunda yapalım. Bunu ister Büyükşehir yapsın ister biz yapalım. Ama çözülmesi gerekiyor. Ben polemik değil, bu insanların yüzünü güldürelim istiyorum. Burası bir siyasi çekişme alanı olmamalı” dedi.
Yeni Asır

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*