Kayabaşı’nda mahalle kültürü canlanıyor!

 

TOKİ Başkanı Ergün Turan, toplumda dayanışma kültürünü yaşatma arzusunun olduğunu, mahalle konseptinde projeler geliştirdiklerini söyledi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Başakşehir Kayabaşı 4. Etap 1. ve 2. Bölgedeki 77 adet iş yerini açık artırma yöntemiyle satışa sundu.

TOKİ’den yapılan açıklamada, Kayabaşı’nda mahalle konsepti ile inşa edilen konutlardaki 77 iş yerinin açık artırma yöntemiyle satışa sunulduğu bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TOKİ Başkanı Ergün Turan, konut inşaatının yanında ihtiyaç duyulan her alanda projeler ürettiklerini belirterek, Kayabaşı’nda “mahalle konsepti” ile geliştirilmiş semt kültürünü barındıran konut projeleri yürüttüklerini bildirdi. Turan, projelere uygun olarak inşa edilecek 77 adet iş yerini de açık arttırma yöntemiyle satışa sundukları bilgisini verdi.

Açık arttırmaya sundukları iş yerlerinin 25-126 metrekare arasında değiştiğini aktaran Turan, açık artırmaya katılan alıcıların iş yerlerine, 94 bin liradan başlayan fiyatlarla yüzde 25 peşin, 120 ay vade seçeneği ile sahip olabileceğini bildirdi.

Kayabaşı’nın hızla geliştiğine değinen Turan, bölgede planlı şekilde küçük ve orta ölçekli esnafın modern iş yerlerinde iş yapmaları için projeler tasarladıklarını kaydetti.

 

– “Kayabaşı’nda mahalle kültürü canlanıyor”
Turan, toplumda dayanışma kültürünü yaşatma arzusunun olduğunu, mahalle konseptinde projeler geliştirdiklerini kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hepimizin aradığı; bu topraklara ait olan, farklı gelir gruplarının aynı semtte buluşabildiği; semt sakinlerinin, esnafın iç içe olduğu, ‘mahalle kültürü’ kavramında vücut bulan, dayanışmayla mutlu olacağımız sosyal yaşam alanlarıdır. Bu arayışa yanıt veren ‘mahalle kültürü’ kavramını, konut kurgusu içine taşıdık. Kayabaşı’nda yürütmekte olduğumuz projeler bu konseptle geliştirilmiş semt kültürünü barındıran önemli bir çalışmadır. Bu projede, içinden cadde geçen, etrafında tek katlı dükkanların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu; büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konsepti yer alıyor.”

 

AA