Kanal İstanbul’un güzergahı belli oldu!

Kanal İstanbul Projesi’nde gelinen son durum ve proje güzergahı düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Kanal İstanbul’un güzergahını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Kanal İstanbul’un güzergahını açıkladı. Bakan Arslan, “Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru Kanal İstanbul için en uygun güzergah olarak seçilmiştir.” dedi.

Projede 5 farklı güzergah üzerinde çalışmalar yapıldı. Modelleme çalışmaları tamamlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, “Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru Kanal İstanbul için en uygun güzergah olarak seçilmiştir.” dedi. Projenin ihale süreci bu sene tamamlanacak ve ilk kazma yıl içinde vurulacak. 3. havalimanından çok daha büyük bir proje olacağını ifade eden Bakan Arslan, projenin güzergahının 45 kilometre olduğunu söyledi. Proje Küçükçekmece Gölü’nden başlayacak.

Bakan Arslan, “Ağustos 2017 tarihi itibarıyla çalışmalara başlandı. Güzergahların tespiti buna bağlı olacaktır. Sayısal model çalışmaların yapılması, deprem risk değerlendirmelerinin yapılması, rüzgar ve dalga ikliminin çalışmalarının yapılması ve entegre olacağı bütün projelerin yapılmsı bu yılbaşı itibarıyla çalışmalarımızı tamamladık.” dedi.

Kanal İstanbul projesinin hedefleri

1- İstanbul’daki gemi trafiğini azaltmak
2- Kentsel dönüşüm yaparak güzergah üzerindeki çarpık yapılaşmlayı ortadan kaldırmak.
3- Ülkenin konumunu ve cazibesini artırmak.

AYRINTILAR GELİYOR…