Kanal İstanbul’da Panama’nın tecrübesinden faydalanabiliriz!

ahmet arslan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “İmzaladığımız anlaşma gereği Türkiye’de inşasına başlanacak Kanal İstanbul projesi için Panama Kanalı Genişletme Projesi’ni gerçekleştiren ekiple iş birliği platformu kurulacak.” dedi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kanal İstanbul projesinde Panama Hükümeti’nin bilgi birikiminden faydalanacaklarını ifade etti.

Panama ile Türkiye arasında, seyir kanallarının inşası ve yönetimi konularında idari ve teknik uzmanlığın paylaşımı için iş birliği platformu kurulmasını içeren anlaşmanın 27 Haziran’da Panama’nın başkenti Panama City’de imzalandığını anımsatan Arslan, şunları kaydetti:

“İmzaladığımız anlaşma gereği Türkiye’de inşasına başlanacak Kanal İstanbul projesi için Panama Kanalı Genişletme Projesi’ni gerçekleştiren ekiple iş birliği platformu kurulacak. Kanal işletmeciliği konusunda dünyanın en uzun geçmişine ve en köklü deneyimine sahip ülkelerden olan Panama’nın, İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini rahatlatmak için yapılacak Kanal İstanbul projesinin yapımında büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Kanal İstanbul ile Panama Kanalı gerek coğrafi yapı gerek projenin yapım tekniği ve finansman modeli bakımından birbirinden farklı projeler. Dünyanın en büyük projelerinden biri olacak Kanal İstanbul, kendine özgü inşaat ve mühendislik tekniğiyle yapılacak, ancak Panama Kanalı’ndaki deneyimler son derece önemli ve biz o deneyimlerden mümkün olduğu kadar çok faydalanarak en iyisini yapma gayreti içerisinde olacağız.”

– “Panama Kanalı dünyanın en büyük projeleri arasında”

Arslan, Panama Kanalı Genişletme Projesi’ni gerçekleştiren Panama Kanal Otoritesi’nin koordinasyonu altında ilgili kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubuyla görüşmelerde bulunduklarını belirterek, “Dünyanın en büyük kanal projelerinden birini başarıyla gerçekleştiren Panama Kanal Otoritesi ile iş birliği platformu kurarak, Kanal İstanbul projesinde deneyimlerinden yararlanmayı planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu görüşmelerde önemli bilgiler edindiklerine dikkati çeken Arslan, kurulacak platformun projenin daha hızlı ve güvenli ilerlemesini sağlayacağını dile getirdi.

– “Kanal İstanbul’la İstanbul Boğazı daha güvenli olacak”

Bakan Arslan, yapımı planlanan Kanal İstanbul projesinin sadece İstanbul için değil, boğaz trafiğini kullanan tüm ülkeler için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, proje ile oluşturulacak yeni su yolunun uzunluğunun 40 kilometreyi aşmasını beklediklerini söyledi.

Projeye ilişkin güzergah çalışmalarının hızla sürdürüldüğüne işaret eden Arslan, “Kanalın genişliğinin yüzeyde 500 metre, tabanda 400 metre, suyun derinliğinin ise 30 metre olacağını öngörüyoruz. Böylece İstanbul Boğazı’ndaki deniz trafiğini tehdit eden tankerler bu yeni kanalı kullanabilecek ve Boğaz’ın güvenliği de sağlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

AA