Kanal İstanbul projesine hız verildi!


Yap-işlet-devret modeliyle yürütülecek olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlaması konusunda tarih verdiği Kanal İstanbul projesi için plan çalışmaları tamamlandı.Proje için Çinli şirketlerle görüşme yapıldı.

Sabah’ın haberine göre güzergahın etüdü için sondajı biten projenin konsorsiyum şeklinde yapılması düşünülüyor. 1/5000 ve 1/1000’lik imar planları da tamamlanan projenin ihalesine de yakın bir tarihte gerçekleşecek.

2018’de yapılması öngörülen projenin, çevre dokusu, konut, ticaret, kamuya terkedilecek alanlar ve diğer ihtiyaçlarla ilgili teknik çalışmalar da son buldu.

Nihai plan çalışmaları yapıldı

Proje için coğrafi ve ekolojik dengeyi etkilemeyecek bir çözüm üzerinde uzlaşma sağlandı. Deprem ve doğal afetlere ilişkin hassasiyetlerin azami seviyede tutulduğu etüt çalışmalarında 162 noktada zemin sondaj çalışması yapıldı.

Kanalın yapımı ve sonrasında oluşacak etkiler gözönüne alınarak yerleşim ve ticari hareketlilikler planlandı. TOKİ eliyle oluşturulacak yeni yerleşim alanlarında hangi fonksiyonların yer alacağı belirlendi. Nihai plan çalışmaları sona eren Kanal İstanbul projesinin ihale takvimiyle ilgili detaylar önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.