Kanal İstanbul ile İstanbul rahat bir nefes alacak!

TBMM Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul’un trafik sorunu ile ilgili açıklamalar yaptı. Yıldırım, Kanal İstanbul projesiyle İstanbul’un rahat bir nefes alacağını da ifade etti.

TBMM Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CNN Türk’te Buket Aydın’ın sunduğu “40” programında, soruları cevaplandırdı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre kendisi hakkında çıkan “istifa” tartışmalarına açıklık getiren Yıldırım, “Bu bir ilk, mevzuatta bir Meclis Başkanı’nın Belediye Başkanlığı’na adaylığı düşünülmemiş. Onun için de bu kanunlarda yazılmamış. Adaylığım açıklandığında herkes şaşırdı, ‘Acaba şimdi ne olacak?’ Hukukçular kendi aralarında tartışmaya başladılar. Kimisi diyor, ‘Herhangi bir yasak yok. Belediye başkan adayı olabilir, istifa etmesine gerek yok.’ Bir kısmı da diyor ki, ‘İstifa etmelidir.’ Neyse, şunu özetle söylemek istiyorum; Benim istifa meselesiyle vatandaşın gündeminin işgal edilmesine canım çok sıkılıyor. Bizim İstanbul’u, İstanbul’un geleceğini konuşmamız lazım. İstanbul’un sorunları, gençleri, kadınları, İstanbul’u nasıl büyütürüz, ekonomisini nasıl güçlendiririz, bunu konuşmamız gerekirken anlamsız yere benim istifa edip etmeyeceğim konuşuluyor. Kaldı ki ben resmen aday bile değilim. Partim aday göstereceğini açıklamış. Yapılmayan bir işlem üzerinden bir tartışmanın gidiyor olması çok rahatsız edici bir şey. Burada ilk defa açıklıyorum, kararını verdim. Adaylık müracaatım yapıldığı andan itibaren Meclis Başkanlığı görevimi bırakacağım. Partim müracaatı yaptığı zaman aynı anda Meclis Başkanlığı’ndan ayrıldığıma dair dilekçemi vermiş olacağım” diye konuştu.

“İstanbul’un trafik sorununu çözerim”
İstanbul’un trafik sorunu ile ilgili konuşan Yıldırım, “Evet çözerim. Yani mütevazı olmaya gerek yok, ben bu işi yaparım.” dedi.

“Türkiye’nin 780 bin kilometrekaresinde trafik sorununu çözmüş birisi 5 bin 400 kilometrekarelik İstanbul’u halledemeyecek mi? Çözeceğiz. İstanbul’un trafik sorununu çözeceğiz” diyen Yıldırım, trafik sorununun çözümünün raylı sistemin artırılmasından geçtiğini anlattı.

Yıldırım, “Raylı sistemde yüzde 20’nin altında bir pay alıyor İstanbul. Devam eden 284 kilometrelik metro projesi var, bunlar tamamlandığında insanların yüzde 50’si metro, Marmaray, raylı sistem ve metrobüs ile seyahat etmiş olacak. Böylece trafikte ciddi bir rahatlamayı hep birlikte göreceğiz. Bunlar çok uzak değil birkaç yıl içinde gerçekleştirilecek” dedi.

Yıldırım, “Trafikte araç sayısı arttığı halde trafikte bekleme süresi artmayan şehir İstanbul’dur. Bunu nasıl başardı? Çünkü 3. köprü, Avrasya Tüneli, Marmaray yapıldı. Bu arada bunları da biz yaptık. Bunlar sebebiyle araç sayısı arttığı halde bekleme süresinde artış olmuyor.” açıklamasında bulundu.

”Boğaza alternatif”
Kanal İstanbul Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Yıldırım, “İstanbul’un felaketine sebep olacak bir proje gibi gösterme gayretleri var, dış yayınlarda hep bu böyle işleniyor. Çünkü ne olacak? Boğaza alternatif oluşturuyor. Boğaza alternatif oluşturmasının hem ulusal güvenliğimiz açısından hem de stratejik menfaatlerimiz açısından çok büyük önemi var” dedi.