İsviçreli AMC Türkiye pazarında büyüyecek!

AMC Türkiye pazarı

Dünyada doğrudan satış pazarı 200 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Kozmetikten gıda takviyesine, aksesuardan temizlik ürünlerine kadar geniş bir ürün yelpazesini danışmanlar vasıtasıyla tüketicilere ulaştıran doğrudan satış şirketleri Türkiye’de de 1 milyar dolarlık pazar yarattı. Türkiye’de 25 yıllık bir geçmişi olan doğrudan satış pazarında daha çok kozmetik, temizlik ve bakım ürünlerinin ağırlıkta olduğu markalar öne çıkıyor. Çok fazla mutfak ürünleri markası yok.

Pazara kısa bir süre önce yeni bir marka daha girdi: İsviçre merkezli AMC. 52 yıllık bir geçmişe sahip olan, paslanmaz çelikten tencere ve mutfak araç gereçleri üreten AMC Premium Pişirme Sistemleri, Türk kadınlarına evlerinde bizzat yemek pişirerek ürünlerini satıyor. Fiyatları 1.000 TL’den başlayan AMC ürünleri, yemekleri vitamin değerleri kaybolmadan 3-4 dakikada pişirmesiyle öne çıkıyor. AMC’nin CEO’su Christoph Ernst, geçen yıl pazarı öğrendiklerini, yeniden yapılandıklarını ve büyüme hedefiyle yola çıktıklarını anlattı. 2013 yılında Türkiye pazarıyla ilgili bir araştırma yaptıklarını kaydeden Ernst, şöyle konuştu:

1 milyon kişi çalışıyor

“40 ülkede tüketicilere ulaşıyoruz. Türkiye bizim için iyi bir pazar. İnsanlar yemek pişirmeyi seviyor, sağlıklı yaşama ilgi duyuyor. Aile ve arkadaşlık, yemek yemek önemseniyor Ayrıca doğrudan pazarlama Türkiye’de özel bir yere sahip. 1 milyon kişi bu işten para kazanıyor. Çok fazla insan da bu işi yapmak istiyor. Bütün bunları bir araya getirince yüksek potansiyel gördük ve pazara girmeye karar verdik.”

‘3 yıla ihtiyacımız var’

ChrIstoph Ernst, Türkiye ile ilgili hedeflerini şöyle özetledi: “Türkiye’de şu anda 20 distribütörümüz var ama daha çok yeniyiz. Premium ürünler satıyoruz. Tencere fiyatları 1.000 TL’den başlıyor, en fazla ürün olan setimiz 3 bin TL. Şu anda satışlardan çok memnunuz. Türkiye’de istediğimiz noktaya gelmek için en az 3 yıla ihtiyacımız var. Genel Müdür Yeşim Şanal önderliğinde iyi bir ekip kurduk ve tecrübemizi Türkiye’ye yansıtacağız.”

Hedefleri değiştirmedi aksine büyüttü

AMC’NİN uluslararası satışlardan sorumlu yöneticisi Fabrice Bourat, Türk kadınlarının en çok ürünlerinin hızlı pişirme özelliğinden etkilendiğini anlattı. Bourat, şöyle konuştu: “Biz her gittiğimiz yerde sağlıklı pişirmeyi anlatıyoruz. Türkiye’de tecrübemiz kısa ama insanlar en çok hızlı pişirme özelliğinden etkileniyor. Bizim hedefimiz rakamlar değil kalite… Bunu sağladığınızda zaten çok yüksek satış rakamları gelir. Bizim için marka imajı önemli. Pazara uzun vadeli bakıyoruz. Son dönemdeki terör saldırıları planlarımızı değiştirmedi. Hatta hedeflerimiz daha da büyüdü.”

Türkiye çevre ülkeler için prova

CHRISTOPH Ernst, Türkiye’da başarılı olmak istediklerini ve buna göre yapılandıklarını söyledi. Ernst, şöyle devam etti: “Distribütör sayımızı artıracağız. İstanbul dışına da çıkacağız. Harika iş yapan ekip arkadaşları bulup işimizi büyüteceğimize inanıyoruz. Türkiye’de tecrübe ediniyoruz. Türkiye bizim için prova gibi, burada öğrendiklerimizi çevre ülkelere de uygulayabiliriz.”

Vatan