İşte yaşanabilir ekolojik evler!

22222222222222222

Şehrin gürültüsünden ve kirliliğinden dolayı artık çevre dostu evlerde yaşayanlarımızın sayısı artıyor. Ayrıca günlük yaşamı daha yaşanır bir hale getiren bu evler, oldukça ucuza mal ediliyor.

 

Şehrin keşmekeşinden, gürültüsünden ve kirliliğinden dolayı artık birçoğumuz doğaya geri dönmeye çalışıyoruz. Her geçen gün çevre dostu evlerde yaşayanlarımızın sayısı artıyor. Ayrıca günlük yaşamı daha yaşanır bir hale getiren bu evler, oldukça ucuza mal ediliyor. Kendi elektriğini, suyunu ve ısısını üreten bu evlere yakından bir göz atalım.

 

FATURA ÖDEMEYE SON
Bu tür evler, kendi enerjisini rüzgâr ve güneşten faydalanarak üretebilen bir sisteme sahiptir. Normal bir evin kullanacağı elektriği kolayca üretebilir. Sadece elektrik de değil doğalgaz sorununu da çözer. Yağmur sularını toplayarak, ev içi kullanım suyuna hatta içme suyuna dönüştürebilir. Yenilenebilir enerji kaynaklarını, elektrik ve ısı enerjisine dönüştürür. Tüm bir evin ısınması ve aydınlanması için ihtiyaç duyulan enerjiyi karşılayabilir.

 

DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ EVLER
Oldukça tasarruflu bu evler, hurdalardan, enkazlardan çıkarılan malzemelerle yapılıyorlar. Sadece gerekli olan, sağlam ve ucuz materyaller kullanmanız. Çevreye en az zarar verecek şekle dönüştürülen bu yapılar, düşük gelirli kişilere kendi evlerine sahip olma şansını verebiliyor.

33333333333333333

ÇUVAL EVLER
Sürdürülebilir bu evler, baştan aşağıya işlenmemiş malzemelerle inşa ediliyorlar. Rulo çuvalların içi toprakla sıkı bir şekilde dolduruluyor. İçine toprak konulan rulo çuvallar çember haline getirilerek yükseliyor ve çuvallar birbirini sıkı sıkıya tutsun diye aralarına dikenli tel geçiriliyor. Evi sağlamlaştırmak için ise kazıklardan destek alınıyor. Ayrıca depreme dayanıklı, ısı ve ses izolasyonu bakımından oldukça cezbedici sonuçlar veren bu evler, beton yapılar gibi 50-60 yıl değil, yüzyıllarca yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Temelden çatıya kadar toprak çuvallarıyla bir ev inşa etmenin bedeli sadece 2 bin 500 dolar civarında…

444444444444

HOBBİT EVLER
John Ronald Reuel Tolkien’in yazdığı Yüzüklerin Efendisi filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz odun, taş ve çamurdan yapılan çatısı çimen kaplı evlerdir. Her tarafı yeşillik ve çimlerle çevrili bu minimalist ve sevimli evlerin maliyetiyse oldukça ucuz. Sadece 3 bin euro’ya mal edilebilen bu evler şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için bire bir.

55555555
KERPİÇ EVLER
Anadolu’da yıllardır yaşamını sürdüren kerpiç evler, organik malzemelerle inşa edildiği için içinde yaşayanlara oldukça rahat bir yaşam hediye ediyor. Duvarlar hava aldığı için evin içinde nemsiz bir hava olmasını sağlıyor. Bu da odalar içindeki yaşamın sağlıklı olmasına yardım ediyor. Ayrıca kerpiç kullanılarak yapılan bu evler, kış aylarında evin sıcak tutulmasını, yaz aylarındaysa serin kalmasını sağlıyor.
666666666

Akşam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*