İşte mühendislerin sebep olduğu 8 hatalı yapı!

mühendislik hataları

Günümüzde yükselen yüzlerce metre yüksekliğindeki binalar yada denizin üzerine yapılan uzun köprüler bunların hepsi insanlar tarafından yapılmakta ve mühendislik bilgisine dayanmakta fakat insanoğlu hatasız değil. Ama kimi zaman hesaplanmayan dikkatsizlik sonucu ortaya çıkan bu hatalar tarih boyunca birçok insanın hayatını yitirmesine sebep olmuştur. İşte gerçekleşen büyük mühendislik hataları…

8- Savar Binaları

11
Bangledeş’te bulunan insanların çalıştığı fabrika adeta bir kumdan kale gibi yıkıldı. 24 Nisan 2013’te gerçekleşen bu olay bir kazadan daha çok cinayet. 8 katlı yapının yıkılma sebebi kullanılan malzemenin kalitesizliği ve mimari yapılar.
7- Walt Disney Konser Salonu

 

22
Losangeles’ta bulunan Walt Disney Konser Salonu birçok insan tarafından kabul edilen baş yapıt. Fakat konser salonunun çevresinde bulunan ve yaşayan insanlar için bu durum bu şekilde değil. Çünkü salonun dışı çelikle kaplı ve çevredeki evler güneş ışığından tam verim alamıyor.
6- Katowice Ticaret Salonu

33
Polonya’nın güneyinde bulunan ticaret salonunun çatısı yoğun kar yağışına dayanamadığı için çöktü.
5- Lotus Riverside

44
9 Haziran 2009’da yapılan apartman binası yanlış hesaplama yüzünden devrildi. Bina yapım aşamasında çöktü.
4- Kemper Arena

55
4 Haziran 1979 tarihinde Amerika’yı saran güçlü fırtına arenanın çatısınıda yerle bir etti. Yaşanan çöküşünün nedeni çatıdaki mühendislik hatasıydı.
3- Skyline Plaza, ABD

66
1973 yılında bina inşaatı tamamlandı ve açılış için beklenmeye başlandı. Ancak daha açılışa 1 ay varekn binanın kolonları binayı taşıyamadı ve bina çöktü.
2- Sampoong AVM, Güney Kore

77
Güney Kore’nin yaşadığı en büyük felaketin başında gelmekte. Büyük ihtişamla açılışı yapılan bina 20 saniyede çöktü. Binanın çökmesine sonradan yapılan çekme katın sebep olduğu belirlendi.
1- Silver Bridge

88

15 Aralık 1967 tarihinde çöken köprüde 46 kişi hayatını kaybetti. Yıkımın sebebi ise yanlış yapılan askı kablolarından birinin gereğinden ince olmasıydı.

Ya Meraktan