Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 250 bin sosyal konut hamlesinin ilk ayağı olan 67 ildeki 50 bin ucuz TOKİ konutu için başvurular mart ayında alındı. İstanbul’da bulunan 5 projedeki 6 bin 300 konuta 300 binin üzerinde başvuru geldi. Kura çekiminin ise 26 Haziran’da yapılacağı açıklandı.

Güneş Gazetesi’nde yer alan habere göre; İstanbul’da oluşan bu talebi değerlendiren TOKİ, yeni konut hamlesini başlattı. İstanbul özelinde, 10 binden fazla yeni sosyal konut üretilmesi planlanıyor. TOKİ, İstanbul’da yapılacak yeni sosyal konutlar için elindeki mevcut arsa stoklarını kullanacak.

ANADOLU YAKASI’NDA
10 bin yeni sosyal konut için İstanbul’un Anadolu Yakası hedef bölge seçildi. Pendik, Başakşehir, Hoşdere, Ayazma gibi bölgelerde arazileri bulunan TOKi Sancaktepe ve Tuzla’da da konut üretmeyi planlıyor.


İSTANBUL’A 13 MİLLET BAHÇESİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kişi başı yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarma hedefine göre inşa edilmeye başlanan millet bahçeleri sayısı 65’e çıktı. İstanbul için 13 millet bahçesinin daha yapılması planlanıyor. Projelerin tamamlandığında İstanbul’a 12 milyon metrekarelik bir yeşil alan kazandırılması hedefleniyor.

16 MİLYAR TL’LİK KAYNAK
TOKİ’nin herhangi bir kâr amacı gütmeden hayata geçirdiği yapılarla, bir taraftan vatandaş barınma ihtiyacını karşılarken, diğer taraftan ekonomiye ve istihdama çok yüksek oranda katkı sunuluyor. TOKİ tüm projeler için 16 milyar liralık kaynak oluşturdu.