İstanbul finans merkezi olmak için ideal coğrafyaya sahip!

Marc Faber

‘Bay Kıyamet’ olarak bilinen yatırım uzmanı Marc Faber, dünyada nakit akışındaki sıkıntı nedeniyle enerji ve madencilikte kısa vadede iflasların başlayabileceğini söyledi. Faber, İstanbul’un bölgenin finans merkezi olabileceğini belirtti.
Bay Kıyamet olarak bilinen dünyaca ünlü yatırım uzmanı Marc Faber, yine kötü bir senaryoyla gündeme damga vurdu. Sermaye Piyasaları Kongresi’nde SABAH’a özel açıklamalarda bulunan Faber, dünyada enerji ve madencilik alanında bilançoların kötü olduğunu, iflasların başlayabileceğini söyledi. Dünyanın en büyük hammadde firmalarından Glencore’un yarattığı paniği değerlendiren ünlü yatırım uzmanı, borcu 30 milyar dolar, piyasa değeri ise 15 milyar dolar olan bu şirketin küresel bir krizin fitilini ateşleyeceği endişesini şöyle yorumladı: “Glencore batar mı, batmaz mı, yoksa biri mi satın alır bilemem. Ama Çin ve dünyadaki talep daralması bu hızda giderse iflaslar göreceğiz. Kreditörler borçlarını yeniden yapılandırabilir. Birçok birleşme ve satınalma da olur. Firmalar 2007-2011 arasında fazla büyüdü. Ancak şu an birçoğu iyi durumda değil. Zaten alım yapacak güçte çok firma da kalmadı.” Petrol fiyatlarında OPEC’in belirleyici olmaktan çıktığını da anlatan Faber, “Analistler bir-iki yıl önce petrolün 250 dolar olacağını yazıyordu. Şimdi ise 20 dolarlardan bahsediyorlar. Bence önümüzdeki uzun vadede 40-60 dolarlarda yeni bir seviyeden bahsedebiliriz” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE MERKEZ OLUR
Türkiye’nin kur konusunda zor günler yaşadığını da söyleyen Faber, “Dolar bazında hesapladığımızda 2010’dan bu yana yüzde 50 zarardayız. Şu anda Türk hisse senetleri ve bonoları gerçekçi bir fiyatta ama tüm parayı Türkiye’ye yatırmam” dedi. İstanbul’un bankacılık ve takas sisteminin etkinliğini artırması gerektiğini anlatan yatırım danışmanı, bunu başarabilirse Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika için bir merkez olma yolunda ilerleyebileceğini söyledi.

İSTANBUL İDEAL BİR COĞRAFYADA
Kongreye konuşmacı olarak katılan Z/Yen Başkanı ve Küresel Finans Merkezleri Endeksi (GFCI) başyazarı ve ünlü finans gurusu Mark Yeandle da İstanbul’un finans merkezi olmak için ideal bir coğrafyaya sahip olduğunu söyledi. Yeandle, ancak şehrin altyapı sistemlerinin geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Sabah

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*