İskan nedir?

MTkzNDgzNT-iskan-almak-icin-gerekli-evraklar

 

İskan, ruhsatlı binalar için, yapının ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlandığını gösteren belge olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu iskan belgesi ruhsat bilgilerini, tapu kaydını, bağımsız bölümlerin cinslerini, numaralarını, metrekarelerini, sınıflarını, mal sahiplerini gösteriyor.

İskan, belediyelerin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimleri tarafından düzenleniyor.Yapıya iskan almak için gerekli belgelerle bağlı olunan belediyeye başvuruda bulunulması gerekiyor.Aynı zamanda iskan için belirlenen harcın da yatırılması gerekiyor.

İnşaat başlamadan önce bildirilen ve tasdiklenen projesine ve bölgenin imar planına aykırı bir durum olmadığı sürece iskan raporu veriliyor. İnşaat çalışmaları tamamlanmayan; mimari projesinde belirtildiği gibi inşa edilmeyen yapıya ise iskan belgesi verilmiyor.

İskan izni verilmeyen binalarda, oturum yasal olarak başlanmıyor. İçinde oturanlar için risk teşkil eden bu yapılar ayrıca kişilerin bazı haklardan faydalanmasını da engelliyor.

Elektrik, su ve doğalgaz ve benzeri abonelikler bu tür binalara kural olarak verilmiyor. Ancak, kısmi yapı kullanma izni verilmiş ise izin verilen kısımlar bu hizmetlerden faydalanabiliyor.

İskan nasıl alınır?
Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*