İskan kim tarafından alınır?

MjUxMjk4MT-kat_mulkiyeti_tapusu_almak_zorunlu_mu

Bir binanın inşaat çalışmalarının bitmesi halinde yapının kullanılabilmesi için iskan belgesinin alınması gerekiyor.İskan belgesi alındığında yapıların kullanım amacına uygun olarak kullanılabilmesi uygun görülmüş ve artık inşat bitmiş anlamına geliyor.

Yapının iskan belgesi alınabilmesi için, ruhsatlı olarak inşa edilen yapının inşaat çalışmalarının bitmiş olması, yapı ruhsatı alındığı tarihinden 2 sene içinde inşaatına başlanmış olması ve inşaatının 5 sene içerisinde bitmiş olması gerekiyor..Peki iskan kim tarafından alınır?

İskan belgesi almak için inşaat sahibi, müteahhidi veya yetkilisi bir dilekçe ile Belediyeye başvuru yapması gerekiyor.Ancak, satış veya kat karşılığı sözleşmesinde bu hususla ilgili bir madde bulunuyorsa bu madde uygulanıyor.

Başvuruyu alan Yapı Kullanma izni teknik elemanları binanın ruhsat ve eklerine uygun olarak yapılıp yapılmadığını yerinde gelip kontrol ediyor.İskan şartlarına uygun yapıldıysa binaya iskan belgesi veriliyor.

Belgenin alınabilmesi için belli oranlarda harç ödemesinin yapılması ve iskan için istenen evrakların da temin edilmesi gerekiyor.

İskan alma dilekçesi!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*