İskan izni alınmazsa ne olur?

İskan izni alınmazsa ne olur

Bir yapının inşaat çalışmalarının sona ermesinin ardından yapıya mülkiyet kurulabilmesi için iskan iznş alınması gerekiyor. Peki iskan izni alınmazsa ne olur? diyorsanız işte yanıtı…

İskan izni, bir yapının inşaat çalışmaları tamamlanan binanın ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlandığını belirten; ruhsat bilgilerini, tapu kaydını, bağımsız bölümlerin cinslerini, numaralarını, metrekarelerini, sınıflarını, mal sahiplerini gösteren izin oluyor.

Bu iznin verilebilmesi için ruhsatlı olarak inşa edilen yapının inşaat çalışmalarının bitmiş olması, yapı ruhsatı alındığı tarihinden 2 sene içinde inşaatına başlanmış olması ve inşaat çalışmalarının 5 sene içerisinde bitmiş olması gerekiyor. Peki iskan izni alınmazsa ne olur? diyorsanız işte yanıtı…

İskanı izni alınmamış yapılara birtakım yaptırımlar uygulanıyor. Bu yaptırımlar arasında; İSKİ suyu şebeke tarifesinden değil şantiye tarifesinden sağlanması; bunun da daha yüklü fatura anlamına gelmesi yer alıyor.

Elektrik faturası da iskan alınmamışsa yüksek gelebiliyor ve , yeni binalarda iskan yoksa elektriği yüksek tarifeden ödeniyor.

Ayrıca, bazı bankalar iskansız yapıya kredi de vermek istemiyor. Bu nedenle iskanı olmayan bir daireye sahip kişi, konut kredisi ile evini satamayabiliyor.

İskansız evin sorunları nelerdir?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com