İskan almak mecburi mi?

ODQyNDUyNT-iskan_nedir

Oturma izni anlamına gelen iskan, gayrimenkulün tasdik edilmiş projesine uygun yapılıp bitirilmesi durumunda, ilgili belediyece verilen bir belge olarak ifade ediliyor.Yapı inşaatı tamamlanmış gayrimenkullerde oturumun başlayabilmesi için iskan izninin alınması gerekiyor.

İskan belgesi, belediyelerin imar birimi tarafından hazırlanıyor. Bu belge inşaatın bitim tarihini, tapu kaydını, adresini, bağımsız bölümlerin cinslerini, numaralarını, arsa paylarını, metrekarelerini, sınıflarını, mal sahiplerini gösteriyor.

İnşaat sahibi, müteahhidi veya yetkilisinin, iskan belgesini a almak için dilekçe ile belediyeye başvuru yapması gerekiyor. Başvuru esnasında gerekli evrakların temin edilmesi ve harcın da ödenmesi gerekiyor.Peki iskan almak mecburi mi? diyorsanız işte yanıtı..

Yeni inşa edilen yapıda yasal olarak oturumun başlaması için iskanın alınması gerekiyor. Ancak bazı müteahhitler iskan almayabiliyor.

Belediyeden iskan izni alınmamış binalara birtakım yaptırımlar uygulanıyor. Bu yaptırımlar arasında; İSKİ suyu şebeke tarifesinden değil şantiye tarifesinden sağlanması bulunuyor. Bu da daha yüklü fatura anlamına gelmesi yer alıyor.

Elektrik faturası da iskan alınmamışsa yüksek geliyor ve yeni binalarda iskan yoksa elektriği yüksek tarifeden ödeyecek.

Ayrıca, bazı bankalar iskansız yapıya kredi vermek istemiyor. Bu nedenle iskanı olmayan bir gayrimenkule sahip kişi, konut kredisi ile evini satamıyor.

İskan kim tarafından alınır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*