İskan alma süresi nedir?

62357

İnşaat çalışmaları sona eren bir yapı için, yapı kullanma izni olarak da bilinen iskan belgesinin alınması gerekiyor.İskan belgesi; Ruhsatlı binalar için ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlandığını gösteren; ruhsat bilgilerini inşaatın bitim tarihini, tapu kaydını, adresini, bağımsız bölümlerin cinslerini, numaralarını, arsa paylarını, metrekarelerini, sınıflarını, mal sahiplerini gösteren belge olarak ifade ediliyor.

Söz konusu iskan belgesi, Belediyenin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimi tarafından düzenleniyor.

Ancak, yapıya; inşaatının tasdikli projeye uygun yapılmaması; imara uygun yapılmaması halinde ve kanuni prosedür ve ona bağlı harçlardan ve sigorta primleri gibi vesaire giderleri ödememesi durumunda iskan izni verilmiyor.

Yapıya iskan belgesi alma sorumluluğu, müteahhitte yada inşaatın yetkilisinde oluyor. Müteahhitin iskan almaması, iskanı alımını engelleyecek şekilde yapı inşa edilmesi sonucunda, müteahhite karşı dava açılabiliyor.Peki “İskan alma süresi nedir? İskan ne kadar sürede alınır?” diyorsanız işte yanıtı..

Tasdikli projesine uygun yapıldığı takdirde, yapıya iskan belgesi verilmesi gerekiyor. İskan belgesinin düzenlemesi ve projeye uygun sonucunun gelmesi otuz günlük bir sürede gerçekleşiyor.

İskan alma şartları nelerdir?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*