Isı pay ölçer radyasyon yayar mı?

Isı pay ölçer radyasyon yayar mı

Isı pay ölçer merkezi sistem ile ısınan binalarda her dairenin tüketimini bireysel olarak hesaplıyor. Peki ısı pay ölçer radyasyon yayar mı? diyorsanız işte yanıtı…

Radyatöre monte edilerek dairenin bireysel bazdaki toplam ısı harcamalarının tespit edilmesini buna göre de gider paylaşımı yapılabilmesini sağlayan ısı sayacına ısı pay ölçer adı veriliyor.

Isı pay ölçer ile her daire kullanmış olduğu enerjinin parasını adaletli bir şekilde ödeyebiliyor. Isı pay ölçerler monte edilmiş olduğu radyatörün ısısı ile oda ısısı arasındaki farkı ölçerek kullanılan enerjiyi hesaplıyor.

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında merkezi sistem ile ısınan yapılara ısı pay ölçer takma zorunluluğu getirildi. Eski binalarda ısı pay ölçerlerin yanı sıra yönetmelik gereği bütün radyatörlere termostatik vana takılması zorunluluğu da bulunuyor. Peki ısı pay ölçer radyasyon yayar mı? diyorsanız işte yanıtı…

Isı pay ölçer sıcak/soğuk su sayaçları ve ısı payölçerleri bilgi transferini çağdaş teknoloji gereği 868 MHz frekansta telsiz radyo dalgaları ile yapıyor. Ölçüm cihazları ve bina merpen aralığında takılı olan bilgi toplayıcı cihaz günde 6 defa dört saat aralıklarda 0,05 saniye sinyal gönderiyor.

Bu sinyaller elektro manyetik sinyaller oluyor ve ayda 10 saniyeden daha az bir süre aktif elektro manyetik bir alan oluşturuyor. Bu da Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemiş olduğu sağlığa zarar verme sınırının on binde biri kadar altında bir değer oluyor. Yapılan araştırmalarda cep telefonu ile yapılan 1 dakikalık konuşma sırasında yayılan radyasyon, 1 adet ısı pay ölçer cihazından yayılan radyasyondan 13.000.000 kat daha fazla olduğu tespit ediliyor.

Isı pay ölçer nasıl okunur?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com