Irak’taki ekonomik kriz inşaat projelerini durdurdu!

SELMAN CUMEYLİ

Irak Planlama Bakanı Cumeyli, ekonomik kriz nedeniyle 49 milyar dolar tutarındaki 2 bin 469 projeyi durdurduklarını bildirdi. Cumeyli, yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarındaki düşüşün Irak’ı ciddi anlamda etkilediğini söyledi.

 
Irak Planlama Bakanı Selman Cumeyli, ekonomik kriz nedeniyle maliyeti 49 milyar doları bulan 2 bin 469 projeyi durdurduklarını belirtti.

 
Cumeyli, petrol fiyatlarındaki düşüşün Irak’ı ciddi anlamda etkilediğini söyledi. Irak’ın gelirinin yüzde 90’ının petrolden elde edildiğini ifade eden Cumeyli, “Projelerimizin bütçesini petrolün varil fiyatına göre belirlemiştik. Bir varil 2 yıl öncesine kadar 120 dolara satılıyordu, şimdi ise 43 dolara kadar düştü. Yaşadığımız ekonomik krizin temel kaynağı da fiyatlardaki değişikliktir” dedi.
Bu nedenle Bakanlar Kurulunun bazı projeleri durdurma kararı aldığını aktaran Cumeyli, “İlk etapta maliyeti 9 milyar doları bulan 300 projeyi durdurduk. Sonra maliyeti yaklaşık 40 milyar doları bulan 2 bin 169 projenin bekletilmesi kararı aldık. Bu ciddi bir maliyet ve ülkenin genel bütçesinin önemli bir kısmı” diye konuştu.
Terör örgütü DAEŞ’e karşı sürdürülen mücadele nedeniyle bütçenin önemli bir kısmının askeri ve “acil ihtiyaçlar” için harcadığına dikkati çeken Cumeyli, “Irak’ta yaşanan ekonomik krizden çıkma yolunu arıyoruz. DAEŞ’le çatışmalar ekonomiyi çok olumsuz etkiliyor. Çünkü bütçenin önemli bir kısmı askeri harcamalara gidiyor. Bu nedenle ciddi bir tasarrufa gittik. Yüksek maliyeti olan projeleri durdurduk. Hedefimiz halk ve ülkemiz için zaruri olan projeleri hayata geçirmektir” değerlendirmesinde bulundu.

 

 
AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*