İpotekli eve kredi verilir mi?

İpotekli eve kredi verilir mi

İpotekle mevcut olan veya henüz doğmamış olmakla beraber doğması kesin veya olası bulunan herhangi bir alacak güvence altına alınabiliyor. Peki ipotekli eve kredi verilir mi? diyorsanız işte yanıtı…

İpotekli eve kredi verilir mi?
Taşınmaz mal alım satım işlemleri için elinde yeterli nakit parası bulunmayan kimseler bankaların konut kredisinden faydalanabiliyor.

Bankalar, kredi kullanılan ev üzerinde ipotek kuruyor. İpotek, borcun tamamlanması halinde kaldırılıyor. İpotekli mesken satış işlemleri, yapılan satışa göre değişkenlik gösterebiliyor. Satış işleminin peşin yapılması halinde, bankaya olan borcun kapatılarak, bankanın aradan çıkarılması mümkün oluyor.

Eski kredi kapatılarak, yeni malik adına kredi hesabı oluşturulabiliyor ve önceki krediyi veren kuruluş eski krediyi kapatarak, alıcıya yeni bir kredi açabiliyor.

Bu süreçte eski kredi kapatılıyor ve tapuda alım-satım işlemi gerçekleştiriliyor.Peki ipotekli eve kredi verilir mi? diyorsanız işte yanıtı…

Gayrimenkul ipotekli ihtiyaç kredilerinde banka gayrimenkulü ipotek olarak alınıyor ve eksper değerinin yaklaşık yüzde 50’sine kadar kredi veriyor.

Kredi borcu devam ederken 2. bir ipotekle aynı taşınmaz gösterilerek yeniden kredi alınabiliyor. Ancak bunun için bankaya her iki kredinin de düzenli ödenebileceğini gösteren bir gelir beyanı verilmesi gerekiyor.

Ancak ödemenin yapılamacayağını gören banka aynı taşınmaza 2. ipotekle kredi vermeyebiliyor.

Evin ipotekli olduğu nasıl anlaşılır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com