İnşaat sektörü herkesin müteahhit olma arzusuyla türbülansa girebilir!

tahir tellioğlu

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu: ” Liyakati olup olmayan herkesin müteahhit olma arzusu, inşaat sektörünün türbülansa girmesine sebep olacaktır ” şeklinde ifadelerde bulundu.
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlik yetki belgesi alan kişi sayısının giderek arttığına dikkati çekerek, “Liyakati olup olmayan herkesin müteahhit olma arzusu, inşaat sektörünün türbülansa girmesine sebep olacaktır” ifadesini kullandı.

Tellioğlu, yazılı açıklamasında, son beş yılda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yeni müteahhitlik yetki belgesi alan kişi sayısının 324 binin üzerinde olduğunu belirtti.

Siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasının ardından, inşaat sektöründeki yükselişin tekrar ivme kazanacağı ümidiyle müteahhitlikle alakası olmayan birçok kişinin sektöre girdiğini vurgulayan Tellioğlu, “Sektör temsilcileri olarak ısrarla üzerinde durduğumuz Müteahhitlik Hizmet Yasası, tam da bu noktada önemini bize bir kez daha göstermiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Tellioğlu, yetki belgesi alan kişi sayısının bakanlığın belirlediği hedefi aştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Liyakati olup olmayan herkesin müteahhit olma arzusu, sektörün türbülansa girmesine sebep olacaktır. Bu yoğunluk inşaat sektöründe sürdürülebilirliği tehdit ettiği gibi sermaye sahiplerinin diğer alanlara yönelimini kısıtlayarak sanayileşmeyi de engelleyecektir. Geçtiğimiz yıllarda hükümetimiz tarafından sektöre biraz olsun disiplin getirebilmek için yetki belgesi gibi çeşitli adımlar atılmış olsa da kapsamlı bir yasa olmadan gerçek müteahhitlerin ve dolaylı yoldan tüketicinin hakkının tam anlamıyla korunması mümkün değildir.

Biz, Müteahhitlik Hizmet Yasası’nı çürük ile sağlamı birbirinden ayırmanın, dolandırıcıları, canımızı tehlikeye atan sahtekarları, müteahhitlik hakkında hiçbir tecrübe ve ehliyet sahibi olmayanları ve müteahhitlik sektör itibarımızı yurt dışında da zedeleyenleri sektörden uzak tutmanın yegane yolu olarak görüyoruz. Kurulacak olan yeni hükümetimizin de bu konu hakkında gerekli adımları atacağına inanıyoruz.”

AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*