İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 2.1 azaldı!

İnşaat sektörü güven endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, sektörel güven endeksleri ölçülen hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinin tamamında güven Eylül ayında azaldı. İnşaat sektörü güven endeksi bir önceki aya göre 80.37 değerine düştü.
Tüketici güvenindeki büyük düşüşün ardından, sektörel güven endekslerinin tamamı da Eylül ayında 100 değerinin altına geriledi. Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilmekte, endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, sektörel güven endeksleri ölçülen hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinin tamamında güven Eylül ayında azaldı. TÜİK’in dün açıkladığı verilere göre tüketici güven endeksi, Eylül’de 58.52 ile küresel finansal krizin en etkili olduğu dönem içinde olan Ocak 2009’daki 58.3 düzeyinden bu yana en düşük değerine geriledi.

İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 2.1 azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 82.10 iken, Eylül ayında 80.37 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu düşüş; gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. “Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 3.7 azalırken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0.4 arttı.

Milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*