İnşaat sektörü düşük talep nedeniyle risk altında!

Euler Hermes Türkiye Genel Müdürü Özlem özüner

Euler Hermes: “Emtia fiyatlarının düşmesi, inşaat gibi yerel sektörlerden gelen talebin yanı sıra dış talebi de azaltıyor. Metal ve madencilik sektörleri de zorluk yaşıyor.”
Euler Hermes, ABD cari açığının en büyük kreditörünün Çin olduğunu hatırlatarak, ilk faiz artışının Aralık ayından önce olmayacağını öngördü ve yine de ABD’nin iç faktörlerinin faiz artış kararı için temel gösterge olacağını kaydetti.

Sigorta şirketi Euler Hermes, ülkenin yatırım ve ihracatında daha yavaş büyüme kaydetmesi nedeniyle Çin’in büyümesine yönelik tahminlerini aşağı yönlü revize ederek 2015 için yüzde 6,8. 2016 içinse yüzde 6.5″lik büyüme öngörüsünde bulundu. Değerlendirmelerde, Çin’in büyümesi ndek i yavaşlamanın global GSYİH büyümesini 0.1 puan düşüreceği belirtildi.

Çin’deki durumdan olumsuz etkilenenlerin öncelikle ülkeden mal ithalatı yapan işletmeler olacağını belirten Euler Hermes Türkiye Genel Müdürü Özlem Özüner, “Pek çok iilke ürün ithalatı için Çin’e bel bağlamış durumda. Özellikle Endonezya, Malezya, Tayland ve Vietnam gibi ülkelerin durumdan olumsuz etkileneceğini düşünüyoruz. Euler Hermes olarak Çin’in büyümesine yönelik tahminlerimizi aşağı yönlü revize ettik. Fed’in planladığı faiz artırımını gerçekleştirmesi durumunda da Çin’in dış kırılganlıklardan daha fazla etkileneceğini ve bunun büyüme seviyelerini olumsuz etkileyeceğini öngörüyoruz” dedi.

Durumun Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini de değerlendiren Özüner. sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevcut durum, Türkiye için çift taraflı bir zorluğu ifade ediyor. Bir taraftan Çin belirsizliği. bir taraftan da ABD faiz artış kararı ihtimali Türk piyasalarının performansını olumsuz etkiliyor. Çin’e bağımlılığın az olması biraz rahatlatıcı bir faktör ancak bu dönemde bu küçük avantaj göz ardı ediliyor.”

Çin’deki iflaslar 2015’te yüzde 25 artacak

Euler Hermes, Çin’deki iflasların Temmuz 2015 itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artığını vurgulayarak iflasların 2015’te yüzde 25. 2016’da ise yüzde 20 artacağı öngörüsünde bulundu. Endüstriyel kârın aşağı yönlii bir trend izlediğini kaydeden Euler Hermes. 2015’in son çeyreği sonrasında yerel kredi koşullarında iyileşme kaydedilmesi ve global talebin artması ile 2016’da iflasların kontrol altına alınabileceğini belirtti.

İnşaat, metal ve madencilik sektörleri büyük risk altında

Şimdiye kadar mevcut duruma karşı durabilen sektörler ileri teknoloji, kimya ve ürün işleme sektörleri gibi üst uç segmentler oldu. Bunun tersine, inşaat sektörü fazla kapasite ve düşük talep nedeniyle ortaya çıkan aşağı yönlü fiyat baskılarına karşı zorluk çekiyor. Emtia fiyatlarının düşmesi, inşaat gibi yerel sektörlerden gelen talebin yanı sıra dış talebin de azalması ile (tekstil ve alt uç elektronik) metal ve madencilik sektörleri de zorlu bir süreçten geçiyor.
Adana Beş Ocak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*