İcradan ev almak karlı mı?

İcraya düşen evleri satın almak eskisinden daha kolay hale geldi. Hürriyet gazetesinden Burak Taşçı’nın haberine göre, yükümlülüğünü yerine getiremeyenlerin evlerine alacaklı taraf icra takibi yapılıyor. Bu noktadan sonra ise icra daireleri satış işlemlerini başlatıyor.

İcra daireleri tarafından satışa sunulan evlere ilişkin tüm bilgiler esatis.uyap.gov.tr adresinden görülebiliyor. Evin fotoğrafı, içerisinde bulunan mutfak, laminant, banyo malzemelerinin özellikleri, toplu ulaşıma yakın olup olmadığı gibi bir çok bilgi icra dairelerinin ilanlarında açıklanıyor.

Peki, icradan ev almak karlı mı?
Piyasa durumu ve konut kredi faizlerine bakıldığında ülkemizde konut satın almak oldukça zor. Konut satın almak isteyenlerde alternatifleri araştırıyorlar. İcraya düşen daireler emsallerinin yüzde 40 civarında altında satılıyor. 500 bin TL’lik daire, icra ihalesinde 300 bin TL’den satılabiliyor.

İhale şartları neler?
18 yaşını doldurmuş olan herkes icra ihalesine katılma hakkına sahip. Tek şart alınacak olan konutun yüzde 20’sinin teminat olarak bulundurulması veya ilgili icra dairesinin hesabına yatırılması olarak belirtiliyor.

İhale sonucunda konutu satın alamazsanız teminatınız hiçbir kesintiye uğramadan iade ediliyor. İhaleyi kazanırsanız teminat dışında kalan parayı yatırarak evin tapu işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Krediyle icralık ev alınabilir mi?
Bankalar icralık evlere kredi vermeye pek yanaşmıyorlar. Bunun sebebi ise ihale kazanılsa bile ihalenin feshi davasının açılabilecek olmasıdır. İhaleye katılıyorsanız verdiğiniz teklifin tamamının nakit olarak bulundurulması gerekli.

3 yıl satılmama şartı var
İcradan alınan konutların ticarete konu edilmemesi için caydırıcı olmak adına vergi şartı da bulunuyor. İhale tarihinden itibaren 3 sene içinde satış yapılırsa Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergi ödemek zorunda kalınıyor. 3 seneden sonra satışı yapılırsa herhangi bir vergi sorunu oluşmuyor.