Hamit Demir: Konut sektörü adım adım rekora gidiyor!

hamit demir

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, 2015’in, siyasi belirsizlikler nedeniyle kayıp yılı olmasına rağmen sektörün konut satışında adım adım rekora gittiğini belirtti.

 

Türkiye’de Ekim ayında 104 bin 98 konut satıldı!

Demir, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yayımladığı ekim ayı konut satış istatistiklerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İnşaat sektörünün, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğuna dikkati çeken Demir, 2016 yılında sektörün yıldızının parlayacağını dile getirdi.

Demir, şunları kaydetti:
“Gayrimenkul sektörü, istikrarlı bir piyasanın oluşmasıyla yerli ve yabancı yatırımcılar için yatırımda güvenli liman olarak görüldü. Bu yılın son aylarının toparlanmayla tamamlanmasını, 2016’nın ise konut satışlarında yine bir rekor yılı olmasını bekliyoruz. Özellikle mart ve nisan ayları bu açıdan çok önemli. Sektörün önü dört yıl açık. İstikrar ortamında büyüme devam edecektir.

TÜİK rakamları, konut yatırımcısının yeni konutlara talebini gösteriyor. Konut yatırımcısı, yatırım yaparken ya da oturum amaçlı konut alırken yeni konutları tercih ediyor. Bu durum da nitelikli konut projelerine satış şeklinde yansıyor. Deprem gerçeği ile tüketicilerin ve yatırımcıların nitelikli bir yaşam sürme ihtiyacı, bu eğilimin asıl sebebi olarak öne çıkıyor.”

Demir, ekimde yabancılara konut satışlarının önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,8 artarak 2 bin 236’ya çıktığını hatırlatarak, şu görüşleri de paylaştı:

“Yabancıya konut satışı konusunda Türkiye hala tercih edilen ülke konumunu koruyor. 2015, siyasi belirsizlikler nedeniyle kayıp yılı olmasına rağmen konut satışında sektör olarak adım adım rekora gidiyoruz. Satışların, istikrarın yakalandığı şu günlerde artarak devam etmesini bekliyoruz. Türkiye, yabancı yatırımcıların cazibe ülkesi olmaya devam edecek. Yeter ki yabancı yatırımcının beklentisini ürettiğimiz konutlara yansıtalım.”

AA
Haber PR ajansından şu şekilde yayınlandı;

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları 2015 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,8 oranında artarak 104 098 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 18 bin 468 konut satışı ile %17,7 ile en yüksek paya sahip olurken, satış sayılarına göre 11 bin 028 konut satışı (%10,6) ile Ankara ikinci, 5 bin 987 konut satışı (%5,8) ile İzmir üçüncü sırada yerlerini aldılar.

TÜİK konut satış verilerini yorumlayan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, “Siyasi belirsizlikler nedeniyle 2015 kayıp yılı olmasına rağmen konut satışında sektör olarak adım adım rekora gidiyoruz” dedi.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün 2016 yılında yıldızının parlayacağına dikkat çeken Demir, istikrarlı bir piyasanın oluşmasıyla yerli-yabancı yatırımcılar için gayrimenkul sektörünün yatırım limanı olarak görüldüğüne işaret ederek, bu yılın son aylarının toparlanmayla tamamlanıp 2016 yılında konut satışlarında yine bir rekor yılı olmasını beklediklerini söyledi. Özellikle Mart ve Nisan ayılarına dikkat çeken Hamit Demir, sektörün önünün dört yıl açık olduğunu ve istikrar ortamında büyümenin devam edeceğine vurgu yaptı.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %18,7 oranında azalıp 27 bin 996 olurken, toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %26,9 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 6 bin 117 konut satışı ve %21,8 pay ile ilk sırayı aldı. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %13,6 artarak 50 bin 564 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı %48,6 oldu. İlk satışlarda İstanbul 9 bin 386 konut satışı ile en yüksek paya (%18,6) sahip olurken, İstanbul’u 4 bin 818 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 438 konut satışı ile İzmir izledi.

TÜİK rakamlarının konut yatırımcısının yeni konutlara olan talebini gösterdiğini belirten Demir, konut yatırımcısının yatırım yaparken ya da oturum amaçlı konut alırken yeni konutları tercih ettiğini bu durumun da nitelikli konut projelerine satış olarak yansıdığını vurguluyor. Demir, deprem gerçeği ile birlikte tüketicilerin ve yatırımcıların nitelikli bir yaşam sürme ihtiyacının bu eğilimin asıl sebebi olduğunu dikkat çekiyor.

TÜİK verilerine göre yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %23,8 artarak 2 bin 236 olduğunu, Ekim 2015’te ilk sırayı 780 konut satışı ile İstanbul’un aldığına işaret eden Demir, şu yorumu yapıyor:

“TÜİK verilerine göre İstanbul’u 567 konut satışı ile Antalya, 136 konut satışı ile Bursa, 118 konut satışı ile Yalova, 103 konut satışı ile Aydın ve 102 konut satışı ile Muğla izledi. Ekim ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 430 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 325 konut ile Suudi Arabistan, 191 konut ile Rusya Federasyonu, 142 konut ile Kuveyt ve 133 konut ile İngiltere izledi. Bu rakamlar gösteriyor ki yabancıya satış konusunda Türkiye hala terich edilen ülke konumunu koruyor. Siyasi belirsizliklerin gölgesindeki bir dönemde yapılan bu satışların istikrarın yakalandığı şu günlerde artarak devam etmesini bekliyoruz. Türkiye yabancı yatırımcıların cazibe ülkesi olmaya devam edecek. Yeter ki yabancı yatırımcının beklentisini ürettiğimiz konutlara yansıtalım…”