Gaziantep Kuzey Şehir Projesi 25 ilden büyük bir kent oluşturacak!

kuzeyşehir

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Gaziantep için son derece önemli olan 50 bin konutluk proje ile takdir topladı. 300 bin kişinin barınacağı 50 bin konutluk uydu kentin tanıtımının yapılmasının ardından, kentin oda ve dernek başkanlarından Fatma Şahin’e ve projeye büyük destek geldi.

Oda ve dernek başkanları projenin kentin geleceği için son derece önemli olduğunu belirterek, 50 bin konutluk proje için gereken tüm desteği vereceklerini de açıkladılar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, göreve geldiği günden bu yana kentin ulaşım sorunundan eğitim sorununa ve konut sorununa kadar birçok konuya el atana büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, konut ve kira pahalılığının önüne geçmek için hayata geçirmeyi hedeflediği 50 bin konutluk projenin tanıtımını yaptı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile birlikte projenin tanıtımını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tanıtımın sonrasında oda ve dernek başkanlarının da desteğini alıyor. Kentin dar bir alana sıkışmasının önüne geçme amaçlı 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edilecek olan 50 bin konutluk projenin kent için son derece önemli bir proje olduğunu vurgulayan Oda ve Dernek Başkanları, projenin hayata geçirilirken kentin kültürel ve yerel dokuları da düşünülerek hareket edilmesi gerektiğini belirtiyor.

300 bin kişinin barınacağı Kuzeyşehir projesi ile taraflı tarafsız hemen her kesim Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i takdir ediyor. Şimdi herkesin gözü kulağı, proje kapsamında yapımına başlanacak 50 bin konutun ne zaman inşa edileceğinde.

TEŞEKKÜR EDİYORLAR

Projenin sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesi ile Gaziantep’te konuttan enerjiye birçok alanda sorunların giderileceğine işaret eden oda ve dernek başkanları, proje kapsamında emeği geçen herkese de teşekkür ediyor.

KİM, NE DEDİ?

İşte oda ve dernek başkanlarının 50 bin konutluk Kuzeyşehir Projesi ve projeyi hayata geçiren Fatma Şahin hakkında söyledikleri:

“EN ÇOK BİZİ HEYECANLANDIRDI”

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu: “bu proje çok kapsamlı ve şehre çok katkı sağlayacak bir proje. Tabi projenin OSB’de yapılacak olması çok daha önemli kılıyor. Bu kentte yeni uydu şehirlerin kurulması hem trafiği rahatlatır hem de şehrin gelişimine katkı sağlar. Umarız hızlı bir şekilde yapılır ve bu proje hem konut sıkıntısı hem de beraberindeki sorunları bir an önce çözer. Biz, bu projenin hayata geçirilmesi adına sanayiciler olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Açıkçası bu proje bizi çok heyecanlandırdı. Hatta en çok bizi heyecanlandırdı diyebilirim. Çünkü doğrudan sanayicileri ve işçilerimizi ilgilendiren bir proje. Emeği geçen herkesi kutluyorum.”

1 “BİRKAÇ SORUNU BİRDEN ÇÖZECEK”

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık: “Gaziantep’in en büyük sorunların birisinin konut sorunu olduğunu düşünürsek Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştireceği bu 50 bin konut projesinin son derece önemli bir proje olduğunu görüyoruz. Suriyeli vatandaşların şehrimize gelmeleri ile birlikte bir konut sorunu baş gösterdi. Ayrıca kentimize gelen memurlar da kiraların ve konutların pahalılığından ötürü burada durmak istemiyorlar. Tüm bu açılardan ben bu projenin olumlu neticeler ortaya çıkaracağını düşünüyorum. Ayrıca şehrin çeşitli yerlerinden Organize Sanayi’ye her gün gidip gelen vatandaşları düşündüğümüzde yapılacak olan bu konutlar bu geliş gidişlerin de önüne geçeceği için müthiş bir enerji tasarrufunun da önünü açacaktır. Ben bu açıdan bu projeden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ni kutluyorum.

2 “BU PROJE OSB İÇİN CAN SUYU”

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu: “Her şeyden önce bu projeyi desteklediğimizin bilinmesini isterim. Gaziantep için geleceği satın alan bir proje. Kısa vadeli değil, orta ve uzun vadede şehri çok daha ileri seviyeye taşıyacak bir proje. Gerek Suriyeli misafirlerimiz, gerekse de Organize Sanayi Bölgemiz açısından bir can suyu olacak. Hem işçi hem OSB hem de şehir açısından çok iyi bir proje. En önemli şey maliyetlerin de düşeceğine dikkat çekmek isterim. Herkes kazanacak, kent kazanacak.”

3 “ŞEHİR İÇİN ÇOK OLUMLU OLACAK”

Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Başkanı Selami Memiş: “Büyüyen şehirlerde bu tür uydu şehirlerin olması gerekiyor. Özellikle şehir içindeki trafik ve diğer olanakların kolaylaşması adına bu tür projeler verimli olur. Hayata geçirildiğinde şehrimiz açısından çok olumlu olacağını düşünüyorum. Bu projede emeği geçen herkesi kutluyorum.”

4 “25 İLDEN DAHA BÜYÜK BİR KENT OLUŞTURULACAK”

Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Sıtkı Severoğlu: “50 bin konutluk projenin lansmanında 300 bin nüfusluk bir yerleşim olacağı açıklandı. 300 bin nüfusluk bir yerleşim yeni bir kent anlamına gelir. Bu Türkiye’de 25’ten fazla ilin kent merkezi nüfusundan daha fazla bir nüfus anlamına gelmektedir. Bunun idari yapılanması ile ilgili çalı8şmalaırn mutlaka önceden yapılması gerekir. Bunun dışında sadece ulaşım açısından bakacak olursak 150 binden fazla insanın ulaşım ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Ulaşım konusu master planı da ele alınmalıdır. Bu konuda ayrıntılara girilmelidir. Aksi halde çok ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. Ama kent merkezinin uydu kentler aracılığıyla rahatlatılması doğru bir yaklaşımdır. Yukarıda bahsettiğim hususlar ayrıntılı bir şekilde etüt edilmelidir. Bir başka konu da, kentte şu anda konut ihtiyacının ne kadar olduğu bilimsel metotlarla ele alınmalıdır.”

5“ DOĞRU BİR PROJE”

Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Melih Meriç: “Kuzey Gaziantep projesi doğru bir proje. Gaziantep’in ihtiyacı olan bir proje. Ama bu projenin uygulama aşamasına geçmeden önce Gaziantep yerelinde halkın, Gaziantep müteahhitlik sektörünün, inşaat malzemecilerinin, mimarının, inşaat mühendisinin ve tüm teknik elemanların, sivil toplum örgütlerinin, gerekirse muhtarların ve siyasi partilerin bu projenin içine katılması gerekmektedir. İhtiyaçların tespit edilmesi ve bu ihtiyaçlar çerçevesinde tüm Gaziantep’i kucaklayacak ve bundan sonra gelecek tüm siyasi aktörlerin bu proje etrafında birleşmesi lazımdır. Eğer Gaziantep halkını bu proje etrafında birleştirirsek, bu proje şehrin anayasasının içine girer ve siyasi aktörler değişse bile bu projeyi değiştirmeye cesaret edemezler. Bu proje, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in geçmişteki deneyimleri ve etkili ilişkilerinin bir başarısıdır. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanımızı söylediklerim çerçevede projeyi devam ettirmesi kaydıyla kutluyorum.”

6 “SIKIŞMIŞLIK GİDERİLECEK”

Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci: “Gaziantep’te kentin bir sıkışmışlık sorunu var. Bu sıkışmışlık içine şehircilik anlamında kötü örnekleri var. Halkın ihtiyacı olan sosyal tesis, yeşil alan ve otopark ihtiyaçları tam olarak bu sıkışıklıkta karşılanamıyor. Bu açıdan yeni bir alana ihtiyaç olduğu çok net. Önemli olan şimdi bu 50 bin konutun yapılacağı yeri şehircilik anlamında doğru yapılandırmaktır. Her yönüyle tam bir kent oluşturulmalı. Bu açıdan yapılacak bu proje doğru yapıldığında gayet doğru bir yaklaşım ve projedir. Kenti rahatlatma ve çağdaş şehircilik anlamında, doğru yapıldığı takdirde olumlu bir proje olacaktır diye düşünüyorum.”

7 “SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞEHİRCİLİK İÇİN ÖNEMLİ”

Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan: “Sanayi ve turizm kenti olan şehrimiz hızla göç alıyor. Göçler, beraberinde trafik, hızlı nüfus artışı ve konut sorunu gibi sorunlara yol açıyor. Bu açıdan sürdürülebilir bir şehircilik anlayışı için önemli bir proje olan 50 bin konutluk projenin tanıtımı yapıldı. Umarım bu proje ve buna benzer projeler hayata geçirilerek kentimizdeki pahalı konut ve yüksek kira sorununun önüne geçilir ve bu sorunların çözümü noktasında katkılar sağlanır. Proje kapsamında yapılacak binaların enerji verimliliği açısından kalitesi yüksek şekilde yapılır ve bu binalar halkımızın hizmetine sunulur. Bu projenin odamız mesleki denetiminden geçirilmesi son derece önemli ve gerekli iken biz de bu projeye destek vereceğimizi belirtiriz. Projenin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.”

8 “SOSYAL AMAÇLI VE KAPSAMLI”

Gaziantep Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Ali Serindağ: “Sosyal amaçlı çok önemli ve kapsamlı bir proje. Bunu yapılabilirliği konusunda belediye bunun altından kalktığında büyük bir iş başarmış olur. Bunların şehircilik anlayışı ile ilgili gerekli çalışmaları yapılmalı. Projenin ismi bile topluma önemli bir rahatlık sağlıyor. Olumlu bir proje olarak görüyoruz. Yapılaşmadan önce altyapının tamamlanması gerekiyor. Buna da dikkat çekerek Büyükşehir Belediyesi’ni bu projeden dolayı kutluyorum. Biz de proje ile ilgili bir meslek odası olarak projeye gerekli desteği vermeye hazırız.”

9 “MÜTHİŞ BİR PROJE”

Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç: “Kentimiz için son derece önemli ve büyük bir projeye Büyükşehir Belediyesi hayata geçiriyor. Bu projenin ne kadar önemli olduğunun kentimizdeki konut ve kira sorununu irdelediğimizde daha iyi anlarız. Bu projenin bir an önce hayata geçirilmesi son derece önemlidir. Ayrıca buna benzer projelerin kentin doğu bölgesinde ya da diğer bölgelerinde de hayata geçirilerek kentin içindeki daralma ve tıkanıklığı engellemenin yolları aranmalıdır. Projede çok büyük emekleri olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’e teşekkür ediyorum. Ayrıca Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek, TOKİ Başkanımız Mehmet Ergün Turan ve Valimiz Ali Yerlikaya da bu projeye büyük katkı sağladılar. Bu açıdan ben onlara da teşekkür ediyor ve projenin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.”

10 “ŞAHİN’İ KUTLUYORUM”

Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı İbrahim Buğur: “Çok olumlu ve iyi düşünülmüş iyi bir proje. Vatandaşların büyük oranda konut sorununu çözer. Biz de odalar olarak bu projeyi destekleriz çünkü vatandaşı doğrudan ilgilendiren bir proje. Fatma Şahin’in Gaziantep Belediye başkanı olması ve bu projelere imza ataması kentimiz açısından büyük bir şanstır. Kendisine tüm esnaf camiam adına teşekkür ediyorum.”

11 “VERİMLİ BİR İŞ ÇIKARILDI”

Gaziantep Bakkallar Odası Başkanı Vakkas Katırlı: “Bu projeyi çok olumlu karşılıyoruz. Şehir dar bir alana sıkışmaktan biraz olsun kurtulur ve özellikle dar gelirli vatandaşlarımız bu projeyle ev sahibi olma şansını yakalar. Bence gayet olumlu bir proje. Projenin baş aktörü olan Fatma Şahin’i bu açıdan kutluyorum ve projenin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Umuyorum daha büyük projeler de yapılır. Emeği geçenleri kutluyorum.

12 “DESTEKLİYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Mehmet sucu: “Geçmişte 2014 yerel seçimlerinde bizim de projelerimiz arasında yer alıyordu. Toplumun ihtiyacı olan konut sorununu yıllardan beri dile getiriyoruz. Bu konu öncelikli bir konuydu. Meclislerde de defalarca dile getirmişizdir. CHPĞ grubu olarak bu toplu konutun yapılması gerektiğini dile getirdik destek verdik. Vatandaşlarımızın konut sahibi olması için ne destek gerekiyorsa veririz. Olumlu karşılıyoruz. Hakkaniyet çerçevesinde vatandaşlara dağıtılmak şartıyla her türlü desteği veriyoruz ve olumlu buluyoruz. Fatma Şahin’in bir belediye başkanı olarak yapması gereken bir şeydi ve tabi projenin hayata geçirilecek olmasından hem mutluyuz hem de gayet olumlu bir proje olarak karşılıyoruz.”

13 “OLUMLU BULUYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Hasan Türk: “Konut gerçekten anlatıldığı gibi Türkiye ve dünyada örnek proje olarak gerçekleşirse çok olumlu olur. Umut ediyorum ki gerçekleşir. Gerçekleşirse tebrik ederiz. Gaziantep’te şu an daire fiyatları yüksekse bunun temel sebebi belediyelerdir. Belediyelerin sattığı arsaların fiyatları biliyoruz. Daire fiyatlarını yüksek olmasının tek sebebi arsalardır. Büyükşehir’in 50 bin konut projesi gerçekleşirse bu son derece olumlu bir proje olarak hayata geçmiş olur. Biz CHP grubu olarak bu projeyi zaten destekliyoruz ve olumlu buluyoruz. Umarım hayata geçer ve vatandaşımızın konut sorunu en azından bir nebze çözülür.”

14 “DESTEKÇİSİYİZ”

CHP Gaziantep Milletvekili Adayı Akif Ekici: “Ben bu tür olaylara siyasi olarak bakmam. Gücümüzün yettiği kadarıyla da destek olmaya hazırız. Belediye Başkanlığı adaylığı döneminde iki proje açıklamıştım. Bu projelerden biri kent merkezi diğeri 30’ar binlik kuzeyde ve güneyde olmak üzere uydu kent projesiydi. Okul alanları bulunamıyor. Gaziantep eğitimde 80 . sırada üzücü bir durum. Fatma Şahin hanım efendi 50 binlik projeyi 30’ar binlik iki Kısıma yapması gerekiyordu. Şehir yine bir yere yığılmış olunacak. Kuzey Şehir Projesi yine de güzel bir çalışma.”

APA : ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) BAşkanı İbrahim Apa: ‘’Çok önemli bir hizmet. Gaziantep’te hem şehirleşme hemde sağlıklı büyüme açısından yeni bir ivme kazanacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu proje hakkında bizlerinde fikirlerini almıştı. Yönetim olarak ‘50 bin konut yapılırken, TOKİ’nin yanı sıra yerli müteahitlere de bir bölümü yaptırılmalı.’ Şeklinde görüşlerimiz belirtmiştik. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, lansman konusunda yerel firmaları da işin içerisine katacakları söylemesi önemliydi. Bu sayede sıkıntılar yaşayan sektörümüz canlanacak ve önü açılacaktır. Diğer yandan 1/1000’liği tamamlanmış olan bölgelere alt yapı çalışmalarının götürüleceği sözünü almıştık. Bunun da aynı şekilde sürdürülmesi ile birlikte, konut alanında Gaziantep düzenli ve hızlı bir reform yaşayacaktır.’’

Gaziantep Güneş

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*