insaat

Her şeye rağmen şantiyelerine kilit vurmadan, satış ofislerindeki hiçbir çalışanını mağdur etmeden ‘durmak yok, yola devam’ mesajı veren şirketler, 2016’da hangi işlere imza attı ve 2017 ajandalarında neleri planlıyor, sıralayalım.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ‘ülkemizin geleceğine güveniyoruz’ mesajı veren gayrimenkul sektörü düzenlenen kampanyalar sayesinde, konut satış rakamlarında 2015 yılını yakalamayı başardı.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

İŞTE ÖNE ÇIKAN ADRESLER

İstanbul odaklı büyüyen müteahhitler, bu yıl Ankara, İzmir, Kocaeli, Denizli, Nevşehir, Malatya, Adana ve Muğla bölgelerinde de proje geliştirdi. İstanbul’un Anadolu yakasında Sancaktepe, Kartal ve Kurtköy bölgeleri, Avrupa yakasında ise Basın Ekspres, Başakşehir ( Kayaşehir, Bahçekent), Halkalı, Beylikdüzü ve Kâğıthane bölgeleri öne çıktı. İnşaat firmalarının 2016 ajandaları her şeye rağmen yılın son gününe kadar dolu görünüyordu. Nitekim bu doluluğun bugün itibariyle bile var olduğunu söyleyebiliriz. İşte gündemlerinde aş ve iş odaklı planlar olan şirketler ve projeleri;

Fuzul Grup: Başakşehir merkezli projeleriyle öne çıkan Fuzul Grup, 2016’da şu ana kadar yüzde 80’nini sattığı VADİYAKA projesinin kaba inşaatında sona yaklaşırken, Al Zamil, Seha İnşaat, Adesa (ASAF) ile oluşturduğu konsorsiyumla 1.2 milyar lira bütçe ayırdığı 1.500 konutluk Üçüncü İstanbul projesi için ilk adımı attı. Aralık başında lanse edilen projenin ilk etabında yer alan daireler kısa sürede tükendi. Şirketin 2017 ajandasında ise 600 konuttan oluşan 400 milyon lira değerindeki GOP projesi var. Yeni arazilerinde proje geliştirme planı da olan grubun dış yüzü NEVİTA’da ise Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal ve ekibiyle Körfez’de know how hizmetlerine ağırlık verecek.

En renkli proje Ankara’ya

AC Yapı: Kartal bölgesine odaklanan ve orta vadede 4 yeni projeye imza atacak olan AC Yapı Ataşehir odaklı konut projesine imza atıyor.

Sinpaş Holding: Ankara Altınoran’da 10 bin konut inşa eden Sinpaş, Denizli’deki projesinin yanı sıra İstanbul Ümraniye’de yine konut, İkitelli Başakşehir yolu üzerinde ise işhanı projesine başladı. Sinpaş GYO da İstanbul Bomonti’deki dev projesinin satışlarına hız verdi. Şirketin en renkli projesi ise yılın ilk yarısında Ankara’da lanse edilen ve Ege esintisiyle örtüşen Ege Vadisi projesi oldu. Sırada 4 yeni proje var.

Dumankaya İnşaat: Sancaktepe, Bahçeşehir, Atakent ve Maltepe’de satışını yaptığı 6 projesi bulunan şirket, 2016 ‘da Gebze’nin Çayırova mevkiinde planladığı 4.500 konutluk dev proje ile Fikirtepe kentsel dönüşüm alanında ortalama bin konutluk projeye start vermeyi planlıyordu. Ancak FETÖ soruşturmalarıyla şirket yönetimi TMSF’ye devredildi. Resmi açıklamada ise önceliği mevcut hak sahipleri ile yarım kalan inşaatlara vereceğini açıklayan TMSF’nin yeni projeler için çalıştığı belirtiliyor. Bunlar arasında Fikirtepe projesi de var.
İstanbul’a yeni yaşam alanları

Mazaya Türkiye: Ritim İstanbul’da anahtar teslim sürecine hız veren Mazaya’nın Türkiye CEO’su Cem Yolcu ise yol haritalarında İstanbul’un öncelikli olduğunu belirterek,’’ Holding olarak portföyümüzün yüzde 35’ini Türkiye’ye getirmeyi planlıyoruz, bu da yaklaşık 400 milyon dolarlık sermaye yatırımına tekabül ediyor’’ dedi.

Dekar Yapı: Bahçeşehir bölgesinde bahç konseptinin öne çıkarıldığı projeler üreten şirket, 2015 yılında aynı konsepti Beylikdüzü’ne taşımıştı. Yakuplu’daki projesinde kaba inşaatları tamamlayan şirketin yeni bölgesi ise Arnavutköy – Bahçeşehir sınırı olacak.
Çukurova Gayrimenkul: Kartal bölgesine odaklanan şirket, 2016 yılında Balkon projesiyle adından söz ettirdi. Şirketin 2017 planında yine İstanbul’un değerli lokasyonları var.

Rönesans İnşaat: 2016’da Maltepe’deki karma kullanımlı Pizza projesini satışa sunan şirketin 2017 ajandasında İstanbul’un yanı sıra Ankara ve İzmir yatırımları var.

DAP HOLDİNG: Maltepe -Kartal’da Türkiye’nin simgesel projelerine imza atan DAP Holding’in kentsel dönüşüm projeleri kapsamında son girişimi olan Pendik projesi 1.5 milyar liralık yatırımla hayat bulacak. Teras projesinin yanı sıra şirketin odaklandığı bölgeler arasında Maslak, Maltepe, Beykoz ve Taksim de var. Holdingin patronu Ziya Yılmaz, 2016 yatırım bütçesini 1.8 milyar lira olarak açıklamıştı.

Piyalepaşa Gayrimenkul: Polat Holding’in iştiraki olan Piyalepaşa Gayrimenkul, İstanbul Beyoğlu’nun Piyalepaşa semtinde toplam değeri 1 milyar dolara ulaşacak kentsel dönüşüm projesinde geçtiğimiz yıl başlattığı inşaat çalışması hız kazandı. Grubun ana hedefi ise projenin ilk etabını 2017 sonuna kadar ortaya çıkarmak.

Ekşioğlu Group: Maltepe, Kartal ve Pendik bölgelerinde projeler geliştirmeyi planlayan şirketin gündeminde kentsel dönüşüm de var.

Cihan İnşaat: Bahçekent’teki Avrupark projesiyle yatırımcılarının yüzünü güldüren şirket aynı bölgedeki ihalelere katılarak yine konum tercihini yapmış oldu.

İnanlar İnşaat: Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, şirketinin 50’nci yılında 7 projeye başlamıştı. Bu yılki şantiye sayısı 16’ya kadar çıktı. İnanlar’ın odaklandığı lokasyonlar arasında Kadıköy, 4. Levent, Atakent, Basın Ekspres, Beylikdüzü, Sarıyer ve Kartal öne çıkıyor.

Ege Yapı Grup: İnşaat veya projelendirme aşamasında olduğu 8 projesi bulunuyor. Bunlardan 4 tanesi Avrupa Yakası’nda, 4 tanesi de Anadolu Yakası’nda hayata geçecek. Avrupa Yakası’nda Kâğıthane, Maslak, Beyoğlu ve Fatih’te, Anadolu Yakası’nda ise Çekmeköy’de iki, Ataşehir ve Beylerbeyi’nde ise birer proje gerçekleştirecek olan şirket, Kağıthane, Maslak ve Beylerbeyi projelerinin inşaatlarına başladı. Ege Yapı Grubun üç yıl içerisinde hayata geçireceğimiz birbirinden farklı segmentlerdeki bu projelerin toplam yatırım değeri yaklaşık 2,5 milyar lira seviyesinde.

Şua İnşaat: Finans merkezi bölgesindeki Si Yapı’nın yeni projesi Simart City’de satış sürecini tamamlamak üzere olan şirket, 2016 yılının ilk yarısında ‘elit’ konseptli projelerine Fikirtepe ile yenisini ekledi. Ön talep sürecinde başarılı bir grafik ortaya koyan şirketin inşaat süreçleri hızla devam ediyor.

Teknik Yapı: Şirket, kentsel dönüşüm alanı Fikirtepe’deki projelerinin yeni etapları ile Suadiye Sahil Sitesi projelerine imza atıyor. Teknik Yapı bu yıl ayrıca Denizli’de proje geliştirmeye başladı. Teknik Yapı 2017’de stoklarını eritme kampanyalarına hız verecek ve kentsel dönüşümle yükselen lokasyonlara odaklanacak.

1 ayda yüzde 40 sattı
Kiler GYO iştiraki olan Biskon Yapı, Referans Bakırköy’ün ardından Referans Güneşli ve Referans Kartal projeleri ile yatırımcıların ilgisini çekti. Bu yıl ise KİPTAŞ’ın Bahçeşehir’deki arazisi üzerindeki Referans Bahçeşehir projesinin lansmanı yapıldı. Bir ayda projede satışa açılan dairelerin yüzde 40’ı alıcı buldu. Minimum 350 bin lira sınırında olan daireler için kampanyalı satış süreci yılsonuna kadar devam edecek. Kiler GYO’nun Kartal’da mayıs ayında hayata geçirdiği iki yeni projede ise inşaat ve satış süreci devam ediyor.
4.5 milyarlık yatırım

TİMUR GAYRİMENKUL (NEF): Şirketin üç Anadolu şehri ile Newyork ve İstanbul Beykoz’da toplamda 4.5 milyar liralık yatırım planı bulunuyor. ( 4 yıllık hedef) Mevcut projelerinden sonra New York Manhattan’da bir projeye başlayan Nef, Foldhome konseptini kültüre göre uyarlayarak hayata geçirdi. Ardından Londra, Berlin gibi kentlerde planladığı projelerle globalleşme yolunda ulaşılabilir lüksün markası olmayı hedefliyor. Timur Gayrimenkul Nef markası ile bu yıl Kağıthane, Bahçelievler ve Sancaktepe’de adından söz ettirecek projelere başladı, şirketin Beykoz sırtlarında da karma projeye imza atmaya hazırlandığını belirtelim. Nef’in diğer yeni projesinin adresi ise Bodrum.

YABANCI SERMAYE TÜRKİYE’YE AKACAK
KUZU GRUP: 2015 yılında ‘SeaPearl Ataköy’ projesi ile gündeme gelen grup, yurt içi ve yurtdışı yatırımlarına hız veriyor. Şirketin Ankara’da Oran ve Yıldızevler’de başlattığı iki karma projesinin yanı sıra Cezayir’de 5 bin konutluk bir projesi gündemde. Kuzu Grup İran’da da 20 bin konut inşa etti ve aynı ülkede 35 bin konutun teslimine de başladı. Grubun öncelikleri arasında yabancı sermayenin Türkiye’ye getirilmesi de var.

İstinye’de çalışmalar devam ediyor
TAHİNCİOĞLU GAYRİMENKUL: Şirketin elindeki kozlarından birisi Veliefendi Hipodromu’nun arkasındaki arazisi, diğeri İstinye projesi. Ataşehir projesinde yüksek satış performansı elde eden Tahincioğlu, Seyrantepe ve Başakşehir’deki iki projesinden sonra Çengelköy’de de bir projeye imza atıyor. Tahincioğlu’nun İstinye’de konumlanacak olan projesi için de teknik çalışmalar devam ediyor. Bu proje şirketin patronu Özcan Tahincioğlu için ayrı bir değer taşıyor.

Kampanyalar ilgi odağı oldu
MAKRO İNŞAAT: 2014’te Ana Cadde, 540/4 Parsel, Seyran Şehir ve Park Mavera olmak üzere 4 projenin lansmanını gerçekleştiren şirket 2016’da önce Park Mavera 2’nin satış ve inşaat sürecine hız verdi. Ercan Uyan ve ekibi bir taraftan Emlak Konut GYO’nun ihalelerinin takipçisi olurken öte yandan inşaat sürecindeki projelerinde satışlara hız kazandırıcı kampanyalarla yatırımcıların ilgi odağı oldu.

 

Güneş

, ,

Hemen Teslim 5 proje