Gayrimenkul sektöründe tercih kriterleri nasıl belirleniyor?

gökhan taş

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, gayrimenkul projelerinde en önemli tercih kriterlerinden birinin ulaşım olduğunu belirterek, “İnsanlar, (2 sene sonra buraya metro gelecek, AVM yapılacak) denildiğinde, o projeye, varolan inşaatı bitmiş gayrimenkulden daha fazla para vermeyi göze alıyor” dedi.

Gayrimenkul alırken, alıcının ne istediğini ve neye ihtiyacı olduğunu iyi belirlemesi gerektiğini belirten Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, ”Risk almayı sevmeyen gayrimenkul yatırımcısı, kentin merkezinden gayrimenkul almalı. Çünkü orta ve uzun vadede buralarda fiyatlar değişmez ve getirisi dövizden de, faizden de daha fazla olur” dedi.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş
Daha yüksek kar beklentisi olanların ise kentin çeperinde bulunan ve metro, metrobüs gibi ulaşım yatırımlarıyla gelişmesi beklenen yerlere yönelmesinin doğru olacağını ifade eden Taş, “Ortalama faizler yüzde 10 iken kent merkezindeki gayrimenkul fiyat artışı yüzde 25-30 arası olursa, toplu ulaşım projelerinin yapılacağı yeni oluşmuş bölgelerdeki kar getirisi yaklaşık yüzde 40-45’i bulur. Ulaşımın mevcut olduğu yeni yapılanan yerlerde ise yüzde 75-80’i bile bulabilir. Kısa vadede kar elde etmek isteyen kent çeperlerine gitsin. Uzun vadede, risksiz kar elde etmek isteyen merkezde kalsın” diye konuştu.

“FİYATLAR BOSTANCI’DA YÜZDE 20, GAZİOSMANPAŞA’DA YÜZDE 80 ARTAR”
Gökhan Taş, kent merkezine göre, kent çeperlerinde gayrimenkul fiyatlarının çok daha fazla yükselme eğiliminde olduğuna işaret ederek, ”Eğer Bostancı’da kentsel dönüşümden sonra emlak fiyatları yüzde 20 artacaksa, örneğin Gaziosmanpaşa’da yüzde 80 artar” ifadelerini kullandı.
Kentsel dönüşümle en fazla değerlenecek yerlerin Gaziosmanpaşa, Esenler, Sarıgazi, 3’üncü köprü aksında kalan Zekeriyaköy, Kemerburgaz, Arnavutköy gibi lokasyonlar olduğunu belirten Gökhan Taş, “Buralar, kentsel dönüşümle yatırımcılara en büyük karları bırakma ihtimali bulunan yerler. Büyük kar etmek isteyen yatırımcı buralara yönelsin” dedi.

Gayrimenkul yatırımcısının tamamlanmış, kullanıma hazır gayrimenkuller yerine, proje aşamasındaki ve altyapı yatırımlarıyla değerleneceği vaadi olan gayrimenkul projelerine daha büyük paralar ödemeyi göze aldığını anlatan Gökhan Taş, “Gayrimenkul projelerinde en önemli tercih kriterlerinden biri ulaşım. İnsanlar, (2 sene sonra buraya metro gelecek, AVM yapılacak) denildiğinde, o projeye, varolan inşaatı bitmiş gayrimenkulden daha fazla para vermeyi göze alıyor. Hayali, gerçeğe göre daha pahalıya satın alıyorlar” diye konuştu.

Yeni Şafak