Gayrimenkul satışları dolardaki kur artışıyla yükseldi!

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş

Döviz borcuyla yatırım yapan özel sektörden vatandaşa, sanayide ithal hammaddeden, başta otomobil olmak üzere ithal ürün fiyatlarına pek çok alanda olumsuz etki yaratan dolar artışı, gayrimenkul sektörüne ise olumlu yansıdı.

Döviz borcuyla yatırım yapan özel sektörden vatandaşa, sanayide ithal hammaddeden, başta otomobil olmak üzere ithal ürün fiyatlarına pek çok alanda olumsuz etki yaratan dolar artışı, gayrimenkul sektörüne ise olumlu yansıdı. Dolardaki kur artışının sektöre etkisini yorumlayan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, ‘’Gayrimenkul fiyatları bir miktar düştü, dolar da artış gösterince, elindeki birikimi bozdurup 1 yerine 2 gayrimenkul alan yatırımcılar var’’ dedi.

Doların son dönemdeki hızlı yükselişi bazı sektörleri olumsuz etkilese de gayrimenkul sektörüne yansıması olumlu oldu.

Döviz borcuyla yatırım yapan özel sektör, dövizle borçlanan vatandaş, ithal hammadde kullanan sanayici, başta otomobil olmak üzere ithal ürün fiyatları her ne kadar dolardaki kur artışından olumsuz etkilense de, bu durum bazı sektörlerin ise yüzünü güldürdü. Bunların başında da, küçük yatırımcının her zaman gözbebeği olan gayrimenkul sektörü geliyor.

Gayrimenkul sektöründe faizler artmış olmasına rağmen emlak satışlarının düşmediğini vurgulayan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, birikimlerini dolara yatırarak değerlendirenlerin bu dönemde karlı çıktığını ifade ediyor.

‘’1 YERİNE 2 GAYRİMENKUL ALIYORLAR’’
Dolar birikimi olanların, kurun arttığı bu günlerde elindeki doları TL’ye çevirerek gayrimenkule yatırma eğilimine girdiğini belirten Gökhan Taş, bunu şöyle açıklıyor: ‘’Dolardaki hızlı yükselişten sonra, elindeki dolar birikimini bozdurup konut alarak değerlendirmek isteyenler var. Doların değerlenmesiyle gayrimenkul yatırımı düşünenler, 1 yerine 2 tane birden gayrimenkul alıyor.’’

Sektörün durumunu da değerlendiren Gökhan Taş, 2014 yılının tapu satış adedinde rekor kırılan bir yıl olduğunu, 2015 Nisan ayı sonuna kadar da böyle devam ettiğini, Haziran seçimleri öncesinde Mayıs ayında ise bir miktar durağanlık yaşandığını söyledi. Taş, 1 Kasım seçimlerinden sonra piyasaların tekrar hareketleneceğini ve gayrimenkul sektörünün yükselen bir grafik izleyeceğini vurguladı.

‘’KÜÇÜK DAİRE ALIN, KOLAY SATIN’’
Gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu belirten Gökhan Taş, İstanbul’un gayrimenkulün her zaman kalbi olduğunu, ancak gelecekte Balıkesir ve Bursa’nın çok fazla değer kazanacağına inandığını söylüyor. Gökhan Taş, yatırım amaçlı gayrimenkul almak isteyenlerin, metrekaresi düşük, herkesin alabileceği daireleri tercih etmesi gerektiğine, bu tür dairelerin çok daha kolay satılabileceğine dikkat çekiyor. Coldwell Türkiye Ülke Başkanı Taş: ‘’ 1 milyon TL’lik daire almak yerine, bu parayla 4 tane küçük daire almak daha avantajlı olacaktır. Ara kat tercih etmeliler. Site içinde, sosyal yaşamın olduğu yerlerde satış daha kolay olur. Dükkan, ofis gibi ticari gayrimenkul yatırımlarının daha fazla kira getirisi olur’’ diye konuşuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*