Fikirtepe kentsel dönüşümü bölgeyi yüzde 100 değerlendirecek!

Fikirtepe

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin araştırmasına göre Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki projeler tamamlandığında metrekare fiyatları ikiye katlanacak.

2010 yılında kentsel dönüşüm alanı ilan edilen, 2014’e kadar müteahhitler ve kat malikleri arasmda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle mesafe katedemeyen Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi, 2014’ten bu yana ivme kazandı. EVA Gayrimenkul Değerleme’nin araştırmasına göre 2017’de tamamlanması beklenen büyük projelerin bugünkü metrekare birim fiyatları 7.00010.000 TL aralığında iken, projelerin tamamlanmasıyla bir yılda yüzde 100 değerlenecek.

ZORUNLU HALE GELDİ

EVA Gayrimenkul Değerleme uzmanları Öznur Özdemir ve Öznur Aydın, ilk gecekondu alanlarından olan Fikirtepe’de çarpık yapılaşma nedeniyle kentsel dönüşümün zorunlu hale
geldiğini belirtiyorlar.

133 hektarlık dev alanı kapsıyor

Uzmanların belirttiğine göre Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi, 57 yapı adası ve yaklaşık 133 hektarlık bir alanı kapsıyor. Proje öncesinde dönüşüm alanında 100 bine yakın nüfus, yaklaşık 6 bin 500 bina ve 25 bin bağımsız bölüm yer alıyor.

20 bin liraya çıkabilir

Bölgede ortalama konut satış değerlerinin 7-10 bin TL/metrekare aralığında olduğunu söyleyen uzmanlar, 2017 itibarıyla projelerin hayata geçmesi ve kendilerini kanıtlayabilmeleri halinde metrekare fiyatlarının iki katına çıkabileceğini söylüyor.

 
Akşam