Yükselen konut kredi faizleri sonrasında konut almak isteyenlerin bir kısmı tasarrufa dayalı faizsiz sisteminden yararlanarak ev sahibi oldular. Geçen yıl ayda 10 bin, toplamda ise 120 bin konut bu şekilde satıldı.

Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre böylece faizsiz yöntemle satılan konutların genel konut satışları içindeki payı yüzde 2.5’e olarak belirtildi. Bu oranın 2019’da yüzde 5’e çıkacağı belirtiliyor.

Aynı şekilde 250 milyon TL olan aylık teslimat rakamının 2019’da aylık 350- 400 milyon TL’leri bulması bekleniyor. Sistem Türkiye genelinde yaygınlaşırken, şirketlerin güvenilirliği daha da önemli olmaya başladı. Edinilen bilgilere bakıldığında Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, sistemin denetimi için girişimler başlattı. Hazine ve BDDK’nın bu süreçte görevlendirileceği belirtiliyor.


Tasarrufa dayalı faizsiz sistemle yapılan konut satışları son dönemde yıllık yüzde 50 ila 70 artıyor. Hızla büyüyen sektörde Eminevim, Birevim, Fuzulev, Finansevim’im gibi 4 büyük oyuncu pazarı domine ederken, Konya merkezli Hedefevim ve henüz İstanbul bazlı faaliyet gösteren Katılımevim gibi yeni oyuncular da bu pazardan pay almak için yerlerini aldılar.

20 yılı bulan ödeme imkanlarının sunulduğu sisteme en büyük talebin yüzde 35 ile İstanbul’dan geldiği aktarılıyor. Ayrıca Anadolu’da Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır ve Hatay gibi illerde tasarrufa dayalı sistemle konut satışı öne çıkıyor.

‘Faiz ve yükselen ev fiyatları sistemi büyüttü’
Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sistemini değerlendiren Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, son yıllarda sistemin ciddi artış kaydettiğini dile getirdi. “Bunun sebebi en başta konut kredi faiz oranlarının yüksekliği. İkinci sebebi ev fiyatlarının yükselmesi” diyen Akbal, “Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sistemi tamamen kişinin bütçesine göre plan çiziyor. Bu sebeple örneğin bize ev almak için yılda 25 bin kişi başvuruyor ve alacağı evin finansmanını oluşturuyor. Markalı konut üreticileri yılda 2 bin konut satınca sektör lideri oluyor. Biz bu rakamı 1 ayda gerçekleştiriyoruz” diye açıklama yaptı.

Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi de sektörde yaşanan hızlı büyümeye dikkat çekerek sektörün ortalama yüzde 50 – 70 arasında büyüme gösterdiğini söyledi. Çiftçi, Birevim özelinde geride bıraktıkları yıllara baktıklarında yüzde 100′ ün üzerinde büyüme gösterdiklerini kaydetti. Sektörü yapılan satışlar ve teslimatlar şeklinde iki şekilde değerlendiren Çiftçi, “2018 yılında aylık ortalama 10 bin civarı yeni satış sözleşmesi yapılıyor. Bu da yıllık 120 bin civarı satış anlamına gelir. 2018 yılında aylık ortalama 3 bin civarında adet teslimat gerçekleştirildi. Bu da yılda 35 binin üzerinde teslimat yapıldığını gösterir. Böylece sektörün toplam satışlardaki payı 2018 yılında yüzde 2.5 seviyelerindeyken 2019 da yüzde 5 olmasını bekliyoruz” dedi.

“2019’da inşaat sektörü faizsiz sistemle yükselecek”
Türkiye genelindeki faizsiz finans sistemlerin aylık teslimat miktarının yükseldiğini ifade eden Finasevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya da 2018’de 250 milyon TL’yi bulan teslimat değerinin 2019’da bunun iki katına çıkmasını öngördüklerini söyledi.

, ,

Hemen Teslim 5 proje