Evdeki fırsat modeli ile konut alıcısına uygun ödeme planı!

saray grup greenist projes

EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik’in bir yıl önce kurduğu hedeflenen başarının üzerine çıktı. Çelik’in ‘gayrimenkul sektörünün Kapalıçarşısı’ olarak adlandırdığı sistem şöyle işliyor: Uzman bir ekip İstanbul’daki tüm gayrimenkul pazarını araştırıyor. Hangi ilçede hangi projeler yapıyor, evler ne kadar değer kazanıyor, hangi tip evler talep görüyor gibi sorulara yanıt aranıyor. İstanbul’un gayrimenkul haritasını çıkaran şirket, potansiyel gördüğü markalı konut projelerinden toplu alımlar yapıyor. Bu evler evdekifırsat.com adresinde tanıtılıyor. Konut alıcısına uygun ödeme seçenekleriyle sunularak evler satılıyor.

2 BİN EVE YAKLAŞTI

Ömer Faruk Çelik, 1 milyar 532 milyon değerinde 1921 dairelik portföye ulaştıklarını söyledi. Bu yıl 412 milyon liranın üzerinde satış yaptıklarını belirten Çelik, “ Bugüne kadar 712 ev sattık ve yıl sonuna kadar bine yaklaşır. Satış yaptığımız projelerde 2. el yönetimi yapıyor ve satış sonrası hizmette veriyoruz. Alım yaptığımız her projede bir de satış ofisimiz oluyor. Her bölgeyi iyi analiz ediyor, en fazla kazanç sağlayacak projeleri buluyoruz. Alıcı biliyor ki buradan ev alırsa illa ki bir fırsat yakalayacak. Gayrimenkul sektöründe daha önce uygulanmayan bu yöntem alıcı tarafında da, inşaat şirketleri tarafında da ilgi gördü” dedi.

RAKİP DEĞİL ORTAĞIZ

Ömer Faruk Çelik, ‘Konut alıcısına nasıl daha uygun fiyat ve ödeme seçeneği sunabiliyorsunuz’ sorusuna şöyle yanıt veriyor; “ Hem biten hem de inşaat halinde markalı projeden alım yapıyoruz. Lansman dönemi avantajlı fiyattan ev ya da ofis alıyoruz. Şirkete yüzde 80-90 satışa gelene kadar satış için sizi bekleriz ama sizde en son kalan dilimi yine bize satın diyoruz. Projede son yüzde 10’luk dilimi de alıyoruz. Baştan aldığımız fiyatla sondan aldıklarımızı birleştirip ortalama fiyat çıkarıyoruz. Böylece konut alıcı için daha uygun fiyat çıkıyor. Üretici şirkete rakip değil, çözüm ortağı oluyoruz. Alıcı bizde fiyat, vade ya da bölgenin gelişim potansiyeli ile mutlaka avantaj sağlıyor. Aldığı evin arkasında iyi araştırma yapan ve satış sonrası destek veren bir ekip olması da önemli bir artı.”

Ömer Faruk Çelik 25 yıl görev aldığı Sinpaş Holding ile yollarını 2013 sonunda ayırmıştı. Şirketten ayrılırken Sinpaş GYO ve Servet GYO’dan hisse senedi aldığını belirten Çelik, “Hisse senedini para yapıp bu işe giremezdim. Bunları bankalara teminat gösterdim. Ciddi iskonto yapan inşaat şirketlerine yüzde 20 peşin verip, 48 ay taksitle evleri aldım. İskonto yapmayanlar için de yeni bir formül geliştirdik. Kamu ile özel sektör arasında hasılat paylaşımını iki özel sektör şirketinde yapalım dedik. Şirket evi bana veriyor, ben de satıştan yüzdesini veriyorum. Satışlarında tıkanan son yüzde 5-10’u satmakta zorlanan şirketler için de bu çok avantajlı bir model” dedi.

İstanbul konut pazarından notlar

Evdekifırsat.com İstanbul’da 419 projede 180 bin konutu inceledi. Bu evlerin 60 bini satılmış durumda. Araştırmaya göre son bir yılda ortalama fiyat artışı yüzde 18. İstanbul’da konut projelerinin yaklaşık yüzde 50’sinde metrekare satış fiyatı 5 bin liranın üzerinde. Bu grupta ortalama metrekare fiyatı 9 bin 600 lira. Metrekaresi 2 bin liranın altında evlerin olduğu projeler ise yok denecek kadar az. Avrupa yakasında Gaziosmanpaşa , Beylikdüzü, Esenyurt, Büyükçekmece ve Küçükçekmece’de 2014-1015 döneminde yüzde 20 ve üzerinde artış oldu. Anadolu yakasında ise Sancaktepe Kadıköy, Kartal, Maltepe ve Sultanbeyli’de yüzde 10 ve üzerinde artış oldu. Değer artışında il genelinde Esenler, Zeyinburnu, Sarıyer, Şişli, Bayrampaşa, Kurtköy, Ümraniye ve Tuzla geri planda kaldı.

Yabancı ortak bekleniyor

İLK yılında evdekifırsat.com’un beklentilerinin de üzerinde büyüdüğünü belirten Ömer Faruk Çelik, “Önce yabancı bir sermaye ile şirket güçlenecek ve satın alma kapasitesi artacak. 3-4 yıl içinde de şirket borsaya gelecek” dedi. Kurumsallaşmış bir satış ağı oluşturduklarını belirten Çelik, proje bazlı acentalık modeli üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. Çelik bu modelle, müteşebbis ruhlu pazarlama uzmanlarının evdekifırsat.com’un acentalığını yapacağını belirtti. Şirketin, Avrupa yakasında Bahçeşehir, Halkalı, Başakşehir, Yenibosna, Maslak, Kağıthane, Sultangazi ve Anadolu Yakası’nda Sultanbeyli, Kartal ve Tuzla’da konut ve ofisleri bulunuyor.

R20 dünyayı gezecek

KONUT Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) geçtiğimiz haftalarda Arap yatırımcıları Türkiye’de ağırlamıştı. 47 Körfezli yatırımcı KONUTDER daveti ile Türkiye’ye gelmiş ve burada Türk inşaat şirketleri ile işbirliği görüşmeleri yapmıştı. 3 gün süren çalıştayın olumlu geçtiğini söyleyen KONUDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, 6 ayda bir bu toplantıları tekrarlamayı planladıklarını kaydetti. Toplantılara gayrimenkul anlamına gelen real estate’den gelen R20 adını verdiklerini belirten Çelik, “Türkiye’den 20 şirket birlikte Dubai’ye gitmeyi planlıyoruz. Her toplantıda farklı yabancı yatırımcı gruplarla görüşmeler yapacağız” dedi.

Hürriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*